Wyniki World Press Photo 2014. Trzech Polaków nagrodzonych!

Wyniki World Press Photo 2014. Trzech Polaków nagrodzonych!
Źródło zdjęć: © © World Press Photo of the Year 2013: John Stanmeyer, VII, dla National Geographic
Krzysztof Basel

14.02.2014 13:35, aktual.: 26.07.2022 20:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański fotograf John Stenmayer otrzymał nagrodę za "Zdjęcie Roku" w 57. edycji międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Wśród nagrodzonych znalazło się też trzech Polaków: Maciej Nabrdalik, Andrzej Grygiel oraz Kacper Kowalski. Gratulujemy!

Tytuł "Zdjęcia roku" w konkursie World Press Photo 2014 przypadł fotografii, która przedstawia afrykańskich emigrantów stojących w nocy na wybrzeżu miasta Djibouti. Ludzie ci unoszą do góry telefony komórkowe, mając nadzieję na uchwycenie taniego sygnału sieci komórkowej z sąsiadującej Somalii i dodzwonienie się do rodziny za granicą. Miasto Djibouti jest przystankiem na trasie do lepszego życia w Europie dla wielu Afrykańczyków z Somalii, Etiopii czy Erytrei.

John Stanmeyer to światowej sławy fotograf urodzony w stanie Illinois w USA, jeden z założycieli agencji fotograficznej VII Photo. Przez ostatnie lata Stanmeyer pracował głównie dla magazynu "National Geographic". Owocem tej współpracy było ponad 12 obszernych fotograficznych cykli. W latach 1998-2008 tegoroczny zwycięzca World Press Photo był kontraktowym fotografem magazynu "Time", dla którego fotografował między innymi wojnę w Afganistanie i wiele innych ważnych wydarzeń na całym świecie. W tym czasie aż 18 zdjęć Stanmeyera trafiło na okładkę tej gazety. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem 35 mm f/1.4 przy ISO 10 000 i czasie 1/41 s.

W prestiżowym gronie nagrodzonych w konkursie World Press Photo znaleźli się w tym roku trzej fotografowie z Polski: Maciej Nabrdalik, Andrzej Grygiel oraz Kacper Kowalski. Każdy z nich zajął drugie miejsce w różnych kategoriach.

2 miejsce w kategorii Sports Action
2 miejsce w kategorii Sports Action© © Andrzej Grygiel dla PAP Polska Agencja Prasowa
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)