Adam Lach autorem zdjęcia na 30-lecie III RP

Adam Lach autorem zdjęcia na 30‑lecie III RP

Adam Lach autorem zdjęcia na 30-lecie III RP
Źródło zdjęć: © fot. Adam Lach (Napo Images) IKONA 30LECIA Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska
Marcin Watemborski
30.05.2019 16:00, aktualizacja: 30.05.2019 16:47

Ikona 30-lecia to konkurs zorganizowany z okazji 30 rocznicy utworzenia III Rzeczpospolitej. Zdjęcie Adama Lacha z agencji NAPO Images według jurorów symbolizuje nasz charakter narodowy, opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy.

Zdjęcie autorstwa Adama Lacha jest według jurorów opowieścią o wolności, solidarności i niezależności. Przedstawiona kobieta trzyma flagę Polski z napisem ”WOLNOŚĆ”, co podkreśla dążenia narodowe nas, Polaków. Jury zwraca uwagę na nawiązanie do obrazu Eugene'a Delacroix ”Wolność wiodąca lud na barykady”. Zdjęcie to zostało Zdjęciem Roku w konkursie Grand Press Photo 2018. Przedstawia ono uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa, 24 lipca 2017 roku.

Obraz
© Eugene Delacroix, "Wolność wiodąca lud na barykady", 1830, olej na płótnie, 260×325 cm, Luwr, Paryż

Główna bohaterka zdjęcia utożsamia niezależność. Jej wolność jest tym, czego nie mieli jej rodzice w jarzmach totalitarnego ustroju komunistycznego i wszech panującej cenzury. Adam Lach wciskając spust migawki wiedział, co czuje dziewczyna na zdjęciu. Należy do tego samego pokolenia (urodził się w 1983 roku). Zaczynał naukę już w wolnej Polsce, pozbawionej komunistycznego aparatu władzy i silnej propagandy.

Fotografia autorstwa Adama Lacha została wybrana przez jury, w skład którego weszli: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciek Nabrdalik (Agencja VII), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters) oraz Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Zdjęcie zostało wybrane spośród 160 zgłoszeń autorstwa 60 zawodowych fotografów. W nagrodę Adam otrzyma 30 000 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)