5 porad dla zupełnie początkujących fotografów

Dopiero zaczynasz z fotografią? Podoba Ci się to? Chcesz więcej, lepiej? Przeczytaj te kilka porad dla zupełnie początkujących fotografów. Przydają się niezależnie od okoliczności i zasobności portfela. Powodzenia!

  1. Nie trać głowy, nie wydawaj za dużo na sprzęt. Pierwsza i najważniejsza rada ? nie przejmuj się posiadanym sprzętem. Masz mieć przyjemność z fotografowania, a nie podniecać się parametrami aparatu. Za pomocą najtańszych aparatów kompaktowych też da się robić fajne zdjęcia. Oczywiście, przychodzi taki moment, po zrobieniu setek zdjęć, że najprostsze rozwiązania przestają wystarczać ? to właśnie wtedy jest pora na rozglądanie się za kupnem np. lustrzanki.
  2. Noś aparat zawsze przy sobie. Chcesz robić zdjęcia? Nie zrobisz ich, jeśli nie będziesz miał przy sobie aparatu. Noś go przy sobie zawsze, nie wiadomo kiedy trafi się ta jedna, jedyna klatka. Minie Cię były premier nago lub skromnie i ładnie ubrana Doda. Nie mówiąc już o UFO.
  3. Baw się ustawieniami aparatu. Nawet kompaktowe aparaty mają teraz spore możliwości różnych ustawień. Może to dziwna rada, ale przeczytaj instrukcję zanim zaczniesz robić zdjęcia. Poznasz masę symboli widocznych na korpusie twojego aparatu i widocznych na ekranie LCD. We właściwościach pliku znajdziesz informacje (EXIF) o wartościach przysłony i czasu naświetlania, sposobie pomiaru światła ? miej tą świadomość i ucz się jak to wszystko wpływa na samo zdjęcie.
  4. Eksperymentuj. Masz cyfrowy aparat, poza czasem, nie inwestujesz nic w robienie zdjęć. Rób ujęcia z dołu, z góry, z innej niż zazwyczaj perspektywy. Staraj robić się zdjęcia w zastanym świetle, bez użycia lampy. Rozejrzyj się wokół, na swój dom, na swoje podwórko, na swoją okolicę ? jest tam tyle inspiracji. Popatrz na to wszystko oczami fotografa.
  5. Bądź dla siebie surowy i surowo oceniaj swoje zdjęcia. Kasuj kiepskie, bo inaczej utoniesz w cyfrowej powodzi słabych zdjęć. Ucz się od innych, oglądaj do znudzenia internetowe galerie. Naśladuj innych, póki nie znajdziesz swojego stylu.

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Zobacz więcej artykułów z serii: Podstawy fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?