Krótki błysk w lampach studyjnych - do czego go zastosować?

Producenci studyjnych lamp błyskowych często podkreślają, że ich lampy dysponują krótkim czasem błysku. Co to znaczy i do czego przydaje się krótki błysk? Na dobrym przykładzie tłumaczy Jered Platt.

Zamrażanie ruchu, czasu, sytuacji to właściwie sedno fotografii. Od zawsze fotografowie chcieli zatrzymać moment. Wraz z postępem technicznym i coraz lepszą jakością chcemy uchwycić coraz krótsze fragmenty tego momentu. Z pomocą przychodzą studyjne lampy błyskowe, które dysponują krótkim czasem migawki i dużą mocą.

Jak widać na filmiku Jered zaczął od standardowych lamp, które nie dysponują bardzo krótkim błyskiem, przy jego czasie na poziomie 1/600 — 1/1800 s. woda jest nadal w ruchu co rejestruje aparat. Następnie fotograf skorzystał z trybu zamrażania ruchu lamp Profoto B1 i B2, czyli czasu błysku dochodzącego nawet do 1/19000 s. Dzięki czemu zamroził wodę w ruchu.

Najprostszym sposobem pobawienia się w ten sposób jest skorzystanie z lamp reporterskich i wysokich czułościach w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy jednak zrobić coś z większym rozmachem musimy się zaopatrzyć w szybkie lampy studyjne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Fotograf pokazał swoje złe nawyki żywieniowe w kreatywny sposób Pierwszy na świecie film poklatkowy layer-lapse pokazuje w kadrach różne czasy na raz Polscy fotografowie śpiewają "Imagine", by podnieść na duchu kolegów po fachu Piękno rozkwitających kwiatów w filmie poklatkowym. Zobaczcie, jak powstał Polskie ogrody wyróżnione w konkursie fotografów botanicznych Każdy z nas zrobił to chociaż raz ? lustrzana fotografia [galeria] Allison Beondé odkrywa na swoich fotografiach sprawę incydentu z Roswell – jednej z największych tajemnic Ameryki Laureat konkursu Leica Oskar Barnack Award 2017 pokazał tajemniczą kulturę Finów leśnych Elliott Erwitt - "Woody Allen świata fotografii" [inspiracja] Zwycięskie zdjęcie World Press Photo 2013 zmontowane z trzech? Po co ubarwiać okrutną rzeczywistość? Paweł Barański: "Status relacji z moim krajem: to skomplikowane" Artystka zyskała 90 tysięcy obserwujących na Instagramie, uzurpując rozrzutne życie

Popularne w tym tygodniu:

Co nie tak jest z tą gęsią? Zdjęcie obiega internet Sezon burzowy sprzyja kreatywności. Oto najlepsze zdjęcia naszych czytelników Dostrzeżesz na tym zdjęciu sowę? Idealnie wpasowała się w drzewo Można się przestraszyć. Taki widok mają piloci samolotów, gdy zbliża się burza 7777 zdjęć przez 21 lat. Mężczyzna pokazał, jak zmieniał się dzień po dniu Kilka metrów od sceny grozy. Fotografowie ujęli niesamowitą walkę niedźwiedzi Zarabiają na bólu jej matki. Getty Images na celowniku oburzonej kobiety Znajduje się 10 miliardów lat świetlnych od nas. Teleskop Hubble’a ujął odległą galaktykę Trzy dni bezsilności: Historia zdjęcia umierającej Omayry Sánchez Wykazaliście się wprawnym okiem! Prezentujemy wasze zdjęcia burz Co widział Buzz Aldrin? Dzięki internaucie mamy na to pogląd Minęło 50 lat od misji Apollo 15. Oto pierwszy łazik księżycowy na historycznych zdjęciach