Krótki błysk w lampach studyjnych - do czego go zastosować?

Producenci studyjnych lamp błyskowych często podkreślają, że ich lampy dysponują krótkim czasem błysku. Co to znaczy i do czego przydaje się krótki błysk? Na dobrym przykładzie tłumaczy Jered Platt.

Zamrażanie ruchu, czasu, sytuacji to właściwie sedno fotografii. Od zawsze fotografowie chcieli zatrzymać moment. Wraz z postępem technicznym i coraz lepszą jakością chcemy uchwycić coraz krótsze fragmenty tego momentu. Z pomocą przychodzą studyjne lampy błyskowe, które dysponują krótkim czasem migawki i dużą mocą.

Jak widać na filmiku Jered zaczął od standardowych lamp, które nie dysponują bardzo krótkim błyskiem, przy jego czasie na poziomie 1/600 — 1/1800 s. woda jest nadal w ruchu co rejestruje aparat. Następnie fotograf skorzystał z trybu zamrażania ruchu lamp Profoto B1 i B2, czyli czasu błysku dochodzącego nawet do 1/19000 s. Dzięki czemu zamroził wodę w ruchu.

Najprostszym sposobem pobawienia się w ten sposób jest skorzystanie z lamp reporterskich i wysokich czułościach w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy jednak zrobić coś z większym rozmachem musimy się zaopatrzyć w szybkie lampy studyjne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Andrew Hall fotografuje ciecze "tańczące do muzyki" Kwarantanna – dla jednych przymus, dla innych raj. Skejterzy opanowują miasta Zabawki wyzwoliły jego kreatywność. Ożywił je na swoich zdjęciach Zobacz zapłon zapałki w filmie slow motion [wideo] Piękne zdjęcia lodowców i okropna prawda o zmianach klimatu 7,3 miliarda pikseli przez 24 godziny. Zobacz niesamowity timelapse Londynu Wielka Wystawa Fotograficzna Grupy Street Dogs of Poland w Gdańsku Nocne życie miast w blasku neonów na zdjęciach Elsy Bledy Tak, to też są akty! [galeria] "Psie Show" Aleksandra Chochłowa - zobacz ludzkie emocje na psich pyskach Mike Olbinski pokazał piękno tworzenia się burz we wspaniałym filmie poklatkowym Underwater Photographer of the Year 2018 - niesamowity podwodny świat na wyciągnięcie ręki

Popularne w tym tygodniu:

World Press Photo 2021: Polacy na podium! Wystrzałowy dziadek podbija internet. Wszystko dzięki odtwarzaniu zdjęć celebrytów Tak brzmi wulkan. Przepiękny film z Islandii w 4K Perseverance robi zdjęcie z Ingenuity. Najlepsze selfie z Marsa, jakie powstało Główna nagroda w World Press Photo 2021 przyznana. Stoi za nią trudna historia Dodał uśmiechy na zdjęciach ofiar ludobójstwa. Rząd Kambodży się wściekł Zdjęcia skaczących wiewiórek oznaczają jedno. Wiosna zadomowiła się na dobre! Przepiękne nagranie Księżyca pokazuje jego detale. Zarejestrowano je wyjątkowym obiektywem Kosmiczny welon w nowym wydaniu. NASA przyjrzało się ponownie świetnemu zdjęciu Chcesz nauczyć się fotografii? Graj w gry wideo! Sony World Photography Awards 2021: Znamy wyniki największego konkursu fotograficznego na świecie Niesamowite osobowości Nowego Jorku. Fotograf spotkał ich w metrze