Krótki błysk w lampach studyjnych - do czego go zastosować?

Producenci studyjnych lamp błyskowych często podkreślają, że ich lampy dysponują krótkim czasem błysku. Co to znaczy i do czego przydaje się krótki błysk? Na dobrym przykładzie tłumaczy Jered Platt.

Zamrażanie ruchu, czasu, sytuacji to właściwie sedno fotografii. Od zawsze fotografowie chcieli zatrzymać moment. Wraz z postępem technicznym i coraz lepszą jakością chcemy uchwycić coraz krótsze fragmenty tego momentu. Z pomocą przychodzą studyjne lampy błyskowe, które dysponują krótkim czasem migawki i dużą mocą.

Jak widać na filmiku Jered zaczął od standardowych lamp, które nie dysponują bardzo krótkim błyskiem, przy jego czasie na poziomie 1/600 — 1/1800 s. woda jest nadal w ruchu co rejestruje aparat. Następnie fotograf skorzystał z trybu zamrażania ruchu lamp Profoto B1 i B2, czyli czasu błysku dochodzącego nawet do 1/19000 s. Dzięki czemu zamroził wodę w ruchu.

Najprostszym sposobem pobawienia się w ten sposób jest skorzystanie z lamp reporterskich i wysokich czułościach w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy jednak zrobić coś z większym rozmachem musimy się zaopatrzyć w szybkie lampy studyjne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Z gali wręczenia Oscarów na Instagrama. Eleganckie portrety gwiazd kina wykonane podczas przyjęcia Vanity Fair Fotografuje od roku, a jej baśniowe portrety dzieci są rozchwytywane Konkurs Comedy Wildlife Photography Awards - fotografia dzikich zwierząt na wesoło Niesamowite krajobrazy Szkocji uchwycone iPhone’m Photoshopowe wpadki miesiąca – czerwiec [galeria] Sprzedaż zdjęć na Flickr'ze jeszcze prostsza! Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Jacqueline Roberts sfotografowała dzieci techniką sprzed 160 lat. Efekt? Mroczne, przenikliwe portrety Zdjęcie dnia. 18-metrowy bałwan stanął w chińskim miasteczku założonym przez Polaka Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Bogota widziana z lotu ptaka zachwyca swoją różnorodnością Nietoperz podczas polowania - zwycięskie zdjęcie British Wildlife Photography Awards 2018

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie idealnie obrazuje smog. Masz jakieś wątpliwości? Erupcja wulkanu i spadająca gwiazda na jednym zdjęciu. To nie zdarza się często Codzienne życie w Jakucji. Ludzie żyją tam w temperaturze -50 stopni Celsujsza Świat należy do kotów. Udowadniają to te zabawne fotomontaże Zdjęcie dnia: Black Hawk nad Giewontem. Po co tam był? Perseverance ukazuje 360-stopniową panoramę Marsa. Wygląda zachwycająco Prawdziwe drapacze chmur w Dubaju tworzą widok miasta przyszłości 91-latka podróżowała samotnie i wrzucała wiele zdjęć. Internauci ją kochali Zabawne iluzje optyczne na zdjęciach stworzonych z codziennych przedmiotów NASA udostępnia oficjalne pliki RAW zdjęć z Marsa. Zobacz, co kryją w sobie Sztuczna inteligencja "wskrzesi" zmarłych ze zdjęć. Jak działa cyfrowe voodoo? Niesamowita historia fotografa, który dokumentował początki ZSRR. Takich zdjęć jest bardzo mało