Wszystko, co musisz wiedzieć zaczynając pracę z Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Adobe Lightroom to potężna aplikacja, która mnogością swoich funkcji może zniechęcić niejednego początkującego fotografa. W dzisiejszym odcinku wideoporadnika opowiem o podstawach pracy z tym programem.

W erze fotografii cyfrowej wciśnięciu spustu migawki to dopiero miły (i jakże ważny!) początek przed końcowym zaprezentowaniu zdjęciu. Większość fotografii przechodzi chociaż podstawową edycję na komputerze. Jednym z najlepszych programów do obróbki zdjęć przede wszystkim mądrego segregowania i katalogowania jest popularny plików jest tytułowy Adobe Lightroom. Niestety dla wielu osób początki pracy z tą aplikacją nie są zbyt przyjemne. Wiele podstawowych funkcji jest nieco inaczej opisanych, a ich mnogość przyprawia o zawrót głowy.

W dzisiejszym poradniku nie mówię o zaawansowanych funkcjach -takie poradniki pojawiły się już na Fotoblogii. Dzisiejszy odcinek to powrót do korzeni i wyjaśnienie podstaw pracy z Lightroomem. Po jego lekturze nikt już nie powinien mieć problemów chociażby z otworzeniem i zapisaniem zdjęcia.

Prócz tego dowiecie się:

— gdzie trafiają zaimportowane zdjęcia
— dlaczego warto tworzyć kolekcje
— do czego służą te wszystkie suwaki
— jak uniknąć zakłamań kolorystycznych po otwarciu w innych programach
— jak dodawać tagi do zdjęć
— jak obchodzić się ze zdjęciami od ich zrobienia, do zapisu na dysku

Dowiedz się więcej o Adobe Lightroom!

— Efektywne katalogowanie zdjęć
— 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem
— Dlaczego warto tworzyć smart previews
— Jak połączyć Adobe Lightroom z aplikacją na iPada i iPhona

Zobacz również: Jak wykonać przenośny softbox?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Twarz to nie portret! Czyli kilka rad dla portretujących. Synchronizacja błysku z krótkimi czasami naświetlania - jak to działa? [poradnik] Frymografia: Między dwoma biegunami Skopiuj kolorystykę z dowolnego zdjęcia w mniej niż 10 minut [wideoporadnik] 10 rad jak nie popełniać fotograficznych błędów Frymografia: Historii równanie Szczegół czy ogół - co pokazać na zdjęciach Adobe Photoshop CC 2014 - pierwsze 10 dni po aktualizacji Frymografia: Gilotyna przestrzeni Malowanie światłem - na smartfonie i tablecie też się da [poradnik] W czym nosić nasz sprzęt fotograficzny? [poradnik] Analog Efex Pro 2 - analogowe wspomnienia w cyfrowej wersji Jak fotografować krajobrazy i budynki, aby nie wyglądały banalnie [poradnik] Frymografia: co było do udowodnienia Obróbka portretu studyjnego w praktyce [wideoporadnik] Dlaczego warto zajrzeć do swojego rodzinnego albumu? Prosta i przyjemna konwersja do czerni i bieli w Silver Efex Pro 2 [wideoporadnik] Jak poradzić sobie ze stratą całego sprzętu fotograficznego? Efektywne użycie pędzli w Adobe Photoshop [wideoporadnik] 8 rad, jak smacznie fotografować smartfonem [poradnik] Frymografia - Jerozolima światła Tryb LAB w Photoshopie - do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać? [wideoporadnik] Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?