Wszystko, co musisz wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Wszystko, co musisz wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Wszystko, co musisz wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom [wideoporadnik]
Jakub Kaźmierczyk
08.01.2015 08:01, aktualizacja: 08.01.2015 13:43

Korekty lokalne to jedna z najważniejszych funkcji w Adobe Lightroom. Pomogą nam zarówno w krajobrazie, jak i przy fotografii portretowej. Jak jednak z nich korzystać?

Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie pracy w Adobe Lightroom bez funkcji korekt lokalnych. Nie korzystam na co dzień z filtrów połówkowych, więc przy fotografowaniu krajobrazu filtr stopniowy jest nie do przecenienia. W plikach RAW dobrych aparatów jest tyle informacji, że bez straty jakości możemy wyciągnąć detale ze świateł i cieni.

Pędzel korekty będzie przydatny szczególnie przy drobnym retuszu, jak również podczas rozjaśniania/przyciemniania nieregularnych elementów na zdjęciu. Trzeba jednak uważać z jego użyciem, bo szczególnie przy korygowaniu jasności nieba, ciężko pozbyć się brzydkiego efektu jasnych obwódek, co zobaczycie na filmie. Niedawno dodane narzędzie filtra radialnego świetnie sprawdzi się podczas nakładania winiet i akcentowaniu większych partii zdjęcia. Mi posłużył również do zmiany koloru tła.

Korzystając z Adobe Lightroom koniecznie trzeba zaznajomić się z tymi funkcjami, bo w prosty sposób mogą podnieść wartość naszych zdjęć, a pracując na pliku RAW, informacji, które możemy uzyskać jest znacznie więcej.

Korekty lokalne w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)