Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
Kiedy fotograf może brać pieniądze za zdjęcia bez obowiązku zakładania działalności gospodarczej? Jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej kwoty przychodu? Jak ją wyliczyć? Na te i inne pytania odpowiada poniższy poradnik.
Od 30 kwietnia 2018 roku pojawiła się możliwość prowadzenia działalności nieewidencjowanej, nazywanej również nierejestrową lub nierejestrowaną. To spore ułatwienie dla tych, którzy chcą sprawdzić się w prowadzeniu biznesu fotograficznego, bez ponoszenia kosztów związanych z zakładaniem firmy. Żeby jednak móc to zrobić legalnie i bez narażania się na przykre konsekwencje, warto dobrze rozeznać się w temacie.
Ta forma zarabiania na pasji jest stosunkowo nowa i nie wszyscy dobrze rozumieją jej działanie. To, co najważniejsze to, że nasz limit przychodów nie może w żadnym miesiącu przekroczyć kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 roku wynosi on zatem 1125 złotych, ale kwota ta może się zmieniać. Należy również pamiętać, że mówimy o przychodzie, a nie na dochodzie. Nie ma również znaczenia, że w jednym miesiącu nie zarobimy nic - jeśli w kolejnym miesiącu przekroczymy limit, mamy obowiązek założyć firmę.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób urzędnicy sprawdzą, czy nie przekroczyliście limitu oraz jakie są obowiązki osoby prowadzącej taki rodzaj działalności, to polecamy poradnik opracowany przez serwis Podatki.biz.
Poradnik w dość obszerny sposób wyczerpuje temat prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, pamiętajcie jednak, że prawo może się zmieniać i jeśli decydujecie się na jakąś formę zarobkowania, warto trzymać rękę na pulsie. Mimo wszystko działalność nierejestrowa może być dobrym pomysłem, jeśli chcesz się sprawdzić w prowadzeniu firmy i przetestować swój pomysł na biznes.
Poradnik do pobrania tutaj.