Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć

Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny

18.10.2019 10:57, aktual.: 26.07.2022 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy fotograf może brać pieniądze za zdjęcia bez obowiązku zakładania działalności gospodarczej? Jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej kwoty przychodu? Jak ją wyliczyć? Na te i inne pytania odpowiada poniższy poradnik.

Od 30 kwietnia 2018 roku pojawiła się możliwość prowadzenia działalności nieewidencjowanej, nazywanej również nierejestrową lub nierejestrowaną. To spore ułatwienie dla tych, którzy chcą sprawdzić się w prowadzeniu biznesu fotograficznego, bez ponoszenia kosztów związanych z zakładaniem firmy. Żeby jednak móc to zrobić legalnie i bez narażania się na przykre konsekwencje, warto dobrze rozeznać się w temacie.

Ta forma zarabiania na pasji jest stosunkowo nowa i nie wszyscy dobrze rozumieją jej działanie. To, co najważniejsze to, że nasz limit przychodów nie może w żadnym miesiącu przekroczyć kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2019 roku wynosi on zatem 1125 złotych, ale kwota ta może się zmieniać. Należy również pamiętać, że mówimy o przychodzie, a nie na dochodzie. Nie ma również znaczenia, że w jednym miesiącu nie zarobimy nic - jeśli w kolejnym miesiącu przekroczymy limit, mamy obowiązek założyć firmę.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób urzędnicy sprawdzą, czy nie przekroczyliście limitu oraz jakie są obowiązki osoby prowadzącej taki rodzaj działalności, to polecamy poradnik opracowany przez serwis Podatki.biz.

Poradnik w dość obszerny sposób wyczerpuje temat prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, pamiętajcie jednak, że prawo może się zmieniać i jeśli decydujecie się na jakąś formę zarobkowania, warto trzymać rękę na pulsie. Mimo wszystko działalność nierejestrowa może być dobrym pomysłem, jeśli chcesz się sprawdzić w prowadzeniu firmy i przetestować swój pomysł na biznes.

Poradnik do pobrania tutaj.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)