Co to jest i do czego służy filtr polaryzacyjny?

Fotograficzny filtr polaryzacyjny (polaroid) jest wykonany z materiału o zdolności polaryzacji. Przepuszcza on tylko światło o określonej polaryzacji, niweluje to odblaski i „podbija” kolory.

© KB

Filtr polaryzacyjny jest jedną z najbardziej popularnych modyfikacji optycznych, stosowanych przez fotografów produktowych oraz krajobrazowych. Pierwsi używają go w celu, w jakim został stworzony, czyli do niwelowania odbić powstających na powierzchniach szklistych, odbijających światło (niemetalicznych); drudzy patrzą na podkręcone niebo, wyraźniejsze chmury oraz malownicze kontrasty.

Techniczne działanie filtra polaryzacyjnego polega na częściowym pochłanianiu światła rozproszonego w atmosferze (ang. haze). W fotografii krajobrazowej jego działanie można porównać do efektu, uzyskiwanego przez filtr czerwony przy zdjęciach czarno-białych. Działanie filtra jest najmocniejsze wtedy, gdy słońce jest pod kątem 90 stopni do fotografowanej sceny. Filtr polaryzacyjny wzmacnia również nasycenie barw obiektów nieprzeźroczystych, czyli takich, przez które nie przechodzi światło, jak tkaniny i rośliny.

Marcin Dobas

Jeśli fotografując tęczę ustawimy filtr pod odpowiednim kątem to tęcza stanie się widoczna. Jeśli na naszym zdjęciu tęcza nie byłaby widoczna to jakkolwiek byśmy nie pracowali suwakami podczas wywoływania rawów — tej tęczy nigdy nie pokażemy w odpowiedni sposób. Tak samo jeśli wyeliminowaliśmy odblaski od powierzchni wody za pomocą filtra będzie to efekt niemożliwy do uzyskania w postprocessingu.

Podczas używania tego filtra mogą wystąpić również niepożądane efekty uboczne (artefakty) w postaci ciemnego pasa w płaszczyźnie prostopadłej do biegu promieni słonecznych (przy fotografowaniu obiektywem szerokokątnym). Kolejną wadą jest zabieranie dużej ilości światła – są to ubytki w przedziale 1–1,5 przysłony i uzyskanie poprawnej ekspozycji wymaga wprowadzenia korekty.

W przypadku filtrów polaryzacyjnych wykorzystuje się ich dwa rodzaje:

  • Liniowy – jest to sam polaryzator, bez płyty ćwierćfalowej. Ten rodzaj polaroida polaryzuje światło liniowo, co może skutkować złym działaniem światłomierza oraz zaburzać pracę autofokusu, ponieważ wiązka przechodząca przez filtr może nie zostać odbita od lustra.

  • Kołowy (CPL) – polaryzator ma doklejoną za nim płytkę ćwierćfalową. Światło spolaryzowane kołowo nie wpływa negatywnie na działanie aparatu.

Filtr polaryzacyjny – know how

  • Używając wielu filtrów, umieść filtr polaryzacyjny najbardziej zewnętrznie, by nie blokował działania innych.
  • Najlepsze efekty uzyskasz, gdy słońce znajduje się pod kątem 90 stopni od fotografowanej sceny.
  • Przy kącie 0 stopni od słońca niebo stanie się jaśniejsze niż pozostałe elementy sceny.
  • Żeby uzyskać podgląd działania filtra – użyj okularów z filtrem polaryzacyjnym.
  • Nie rób panoram przy użyciu filtra polaryzacyjnego – gradacja koloru nieba zmieni się z kątem aparatu.
  • Pamiętaj, by wprowadzić korekcję ekspozycji podczas fotografowania z filtrem polaryzacyjnym – spadek światła wynosi 1–2 EV.

Zobacz również: Jak uzyskać naturalny wygląd jesiennych portretów?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Nowe rozwiązania Quadralite - wybieramy lampę do naszych potrzeb 3 × S, czyli pozytywne spowalniacze - statyw fotograficzny [część I] Nikogo nie obchodzą twoje zdjęcia, dopóki nie zrobisz czegoś nowatorskiego Co to są szumy i cyfrowe ziarno? Co wybrać: lustrzanka czy bezlusterkowiec?