Jak działa filtr polaryzacyjny i dlaczego warto zabrać go ze sobą na wakacje
Wakacje sprzyjają fotografii plenerowej, w której fotografowie często wykorzystują filtry polaryzacyjne. Przed urlopem warto sobie przypomnieć, jakie efekty możemy uzyskać za jego pomocą i do czego go wykorzystać.
04.07.2017 | aktual.: 26.07.2022 18:26
Filtry polaryzacyjne to filtry, których działanie trudno jest podrobić w postprodukcji. Dlatego warto mieć je w swojej torbie fotograficznej. Filtr polaryzacyjny, krótko mówiąc, pozwala na odcięcie części promieni padających na obiektyw pod różnymi kątami.
Obracając filtr odcinamy promienie padające pod różnymi kątami, dzięki czemu w wizjerze widzimy efekt jego działania. Filtr polaryzacyjny jest często wykorzystywany do usuwania blików ze szkła i innych odbijających powierzchni, jak woda, liście, lakier itp., oraz przy fotografii zachmurzonego nieba i wielu innych sytuacjach.
Dla lepszego utrwalenia wiedzy warto obejrzeć, jak w praktyce działa filtr polaryzacyjny. Świetnie oddaje to filmik Christophera Frosta, który pokazuje, jak wygląda obraz bez filtra polaryzacyjnego oraz po jego użyciu. Frost pokazuje nawet na swoim filmiku, jak działa filtr polaryzacyjny przy obracaniu go podczas filmowania. My polecamy obszerny poradnik o filtrach, który przygotował Marcin Dobas.