Oto jak Steve Giralt zbudował od zera komputerowo sterowaną maszynę dla jednego ujęcia burgera

Fotografowie posługują się przeróżnymi trickami i zabiegami, aby przygotować atrakcyjne zdjęcia i filmy. Steve Giralt postawił poprzeczkę o poziom wyżej.

Steve Giralt to nowojorski fotograf, filmowiec, który zajmuje się komercyjnymi sesjami produktowymi - w dużej mierze związanymi z żywnością. Jego klientami są między innymi Starbucks, Pizza Hut, Budwieser, Kraft Food & Family, PepsiCo, ale także marki z innych branż: Nokia, Harman Kardon, GE, Kimberly-Clark, Havas, Ogilvy i wiele innych. W 2005 roku Giralt został wyróżniony przez PDN jako jeden z trzydziestu fotografów wartych uwagi, aby już rok później wygrać nagrodę tego prestiżowego magazynu.

Fotograf w swojej pracy stawia przede wszystkim na doskonałość ujęć. W tym celu stara się przełamywać granice, myśleć niestandardowo, kreatywnie. Narzędzia używane przez Steve'a obejmują m.in. spawanie, stolarstwo, tworzywa sztuczne, budowanie mikro obwodów, drukowanie i modelowanie 3D, programowanie Arduino, źródła zasilania oraz ogromne doświadczenie w wykonywaniu wysokiej jakości obrazów.

Jeden z ostatnich projektów Giralt polegał na wykonaniu krótkiego ujęcia reklamowego ukazującego burgera z piwem na białym tle. Nic prostszego! Problem w tym, że burger miał pojawić się na ekranie w częściach - po kolei opadających równiutko z góry.

Na papierze założenia wydają się być proste — zrzucamy składniki pionowo w dół, aż uzyskamy pożądany efekt albo możemy w całości skorzystać z grafiki 3D. Steve postanowił jednak wykonać ujęcia ruchu wszystkich składników w jednym momencie. Fotograf postawił przed sobą wyzwanie — musiał wymyślić, jak umożliwić opadanie wszystkich elementów w odpowiedniej sekwencji i w jednym momencie.

Jeśli chodzi o ten szalony, burgerowy projekt, to cała akcja w rzeczywistości wydarzyła się w czasie krótszym, niż pół sekundy. Najtrudniejszą częścią tego projektu, jak sądzę, było nauczenie się działać w świecie, gdzie wydarzenia toczyły się w ułamkach sekundy. Myślenie w odstępach mikrosekund jest naprawdę trudne. Nauczyłem się jak wiele może się wydarzyć w 0.001 sekundy…

Steve Giralt

Steve Giralt podjął wyzwanie i samodzielnie zaprojektował oraz zbudował urządzenie, które nazwał P.A.T.R.I.C. (Precision Arduino Timing Relay Imaging Controller). W głównej mierze jest to płyta sterująca, wykorzystująca platformę Arduino, sprzężona z szeregiem różnych podzespołów. P.A.T.R.I.C. pozwala zaplanować i wykonać ruch z dokładnością do milisekund. Następnie fotograf połączył urządzenie ze specjalnych stojakiem, którego dwa elementy rozsuwają się w przeciwnych kierunkach względem siebie. Na tym stojaku zawieszono na gumkach recepturkach wszystkie składniki burgera, po czym we właściwym momencie gumki są przecinane, stojak rozsuwa się i wszystkie elementy szybują w dół.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

W czasie rzeczywistym lot elementów trwa ułamki sekund, zatem Giralt zdecydował się wykorzystać kamerę Phantom Flex 4K, która umożliwia rejestrowanie z prędkością 1000 kl./s. Superszybka kamera to jednak nie wszystko. Aby poprawnie śledzić szybki ruch składników, wykorzystano specjalistycznego robota, który odpowiednio zaprogramowany, jest w stanie wykonywać ruch bardzo szybko oraz przy każdym powtórzeniu, w ten sam sposób.

Efekt końcowy jest naprawdę niesamowity. Obraz jest ostry, każdy składnik możemy rozpoznać momentalnie. Najmocniejszym elementem jest fakt, że wszystko, co widzimy jest prawdziwe, a ruch nie jest po prostu efektem nałożonym w postprodukcji. Całość powstała bez pomocy grafiki 3D. To kierunek, w którym powinna podążać branża — jakość, oryginalność, szczery przekaz, a nie naciąganie, postprodukcja i sztuczne jedzenie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Raport sprzętowy znad polskiego morza Zdjęcia na Instagramie ujawnią czy masz objawy depresji 4500 aparatów? Co to dla niego! Poznajcie człowieka, który ma największą kolekcję aparatów Najnowsze zdjęcia NASA ujawniają, że Mars wcale nie jest czerwoną planetą Oto jedno z najpiękniejszych miejsc do fotografowania na świecie Co znajdziemy w plecaku profesjonalnego fotografa sportu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio? Jak powstają zdjęcia produktowe lalek Barbie? Wiewiórka gwizdnęła GoPro - zobaczcie jak wygląda świat z jej perspektywy Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe Jak wyglądałby Instagram na Windowsie 95? Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery Ikea przedstawia XVIII wieczną wersję Instagrama Nocne kadry popsuła mu... chińska rakieta! Animacja w stylu kinografki z jednego zdjęcia? Oto, co potrafi program Plotagraph Pro Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon Jak działa obiektyw filmowy? Jak wyglądają kulisy życia fotoreportera? Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie! Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie