Film sprzed 109 lat powiększony do 4K/60p i pokolorowany przez SI

Film sprzed 109 lat powiększony do 4K/60p i pokolorowany przez SI

Film sprzed 109 lat powiększony do 4K/60p i pokolorowany przez SI
Marcin Watemborski
28.02.2020 11:42, aktualizacja: 26.07.2022 14:59

Współczesna technologia i rozwój sztucznej inteligencji są zachwycające. Niedawno pisałem o filmiku braci Lumiere, który doczekał się ręcznej obróbki, a teraz czas na zaawansowane działanie algorytmów. Film, który zobaczycie powstał w 1911 roku i przedstawia życie codzienne Nowego Jorku.

Po sukcesie filmiku ”Wjazd pociągu na stację La Ciotat”, Denis Szirajew postanowił pójść o krok dalej. Mężczyzna skorzystał z algorytmu sztucznej inteligencji by niemal bezstratnie powiększyć materiał z 1911 roku do rozdzielczości 4K i zwiększyć klatkaż do 60 kl./s.

Podobnie, jak w przypadku filmu braci Lumiere, i tutaj Denis skorzystał z oprogramowania Topaz Labs Gigapixel AI oraz DAIN od Google. Dzięki zaawansowanym analizom i obliczeniom, udało się przeskalować film oraz zwiększyć ostrość obrazu. Następnym krokiem była koloryzacja, do której posłużył inny algorytm SI – DeOldify.

1911 - A Trip Through New York City (speed corrected w/ added sound)

Wyzwanie stanowiła długość filmu oraz ilość danych do przetworzenia. Wcześniej Szirajew wziął na warsztat filmik, który trwał zaledwie 47 sekund. ”Wycieczka po Nowym Jorku” to aż 8 minut i 35 sekund materiału. Jak się domyślacie – mężczyzna nie miał do dyspozycji oryginalnych taśm filmowych – wtedy zadanie byłoby trochę łatwiejsze, bo mógłby zeskanować je na nowo i już na wejściu mieć pliki znacznie lepszej jakości.

Oczywiście kolory nie są doskonałe, ale i tak to ogromne osiągnięcie. Możemy poznać historyczne zakątki Wielkiego Jabłka takimi, jakie były. Dźwięki rozmów w tle, przejeżdżających pojazdów czy szumu fal dodają wpływają znacznie na immersję nagrania. Przyznam szczerze, że chciałbym zobaczyć takie filmy z życia Polski w okresie 20-lecia międzywojennego. To by było coś!

[4k, 60 fps] A Trip Through New York City in 1911

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)