Jak zrobić obiektyw 50 mm f/1.2 za grosze?

Kto z nas nie lubi płytkiej głębi ostrości przy standardowej ogniskowej? Jeśli 50-tka nie jest waszym podstawowym szkłem, podpowiadamy jak zrobić takie obiektyw przy wykorzystaniu niedrogich materiałów.

Osobiście nie jestem zwolennikiem 50-tki. Ni to szerokie, ni to wąskie – do reportażu mi nie pasuje, do portretu za bardzo zniekształca. Ale nie ukrywam – lubię jasne szkła, zwłaszcza kiedy nie muszę na nie wydawać kilku tysięcy.

Mathieu Stern, który jest znany z tego, że lubi eksperymentować z obiektywami i tworzyć przeróżne konstrukcje, podłączając stare szkła do współczesnych korpusów, postanowił zrobić kolejną dziwną rzecz. Dostosował obiektyw z projektora marki Bell and Howell o ogniskowej 51 mm i f/1.2 do swojego aparatu, przy użyciu pierścienia makro.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 20 dolarów. Nieźle jak na 50-tkę f/1.2, co? Dla porównania – stara canonowska L-ka kosztuje ok 5800 złotych.

Mankamentem tej konstrukcji jest to, że nie ma możliwości domknięcia przysłony, ponieważ szkło z projektora jej fizycznie nie posiada. Podejrzewam, że i na to znalazłby się sposób, ale zobaczcie na te zdjęcia. Czy naprawdę jest potrzeba?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Relacja na żywo z targów Photokina 2014 na Fotoblogia.pl Piraci z Somalii okiem The Big Picture Aktualizacja Nikon ViewNX i Transfer do wersji 1.1.0 Fotografowanie porodów. Ciekawy dokument czy przekroczenie granic prywatności? Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Chiny przepraszają za oszukane zdjęcie prasowe Niecodzienna odsłona Pałacu Kultury i Nauki w albumie Jacka Foty - spotkanie autorskie 7 lat z norweskim black metalem - mroczny projekt Petera Beste MonoVisions Photography Awards: Bartek Brudek i Arkadiusz Kulasik z nagrodami Patent na patent Sony planuje zdetronizować Canona na rynku fotograficznym i zostać liderem Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8

Popularne w tym tygodniu:

PhotoGIMP, połącz funkcje darmowego GIMP-a i wygląd Photoshopa