Znikające Polaroidy Fade to Black pojawiły się dużo wcześniej niż Snapchat

Snapchat upowszechnił zdjęcia znikające po 24 godzinach, jednak oryginalnie był to pomysł Polaroida.

Snapchat przeżywa burzliwy rozwój i wydaje się medium społecznościowym nowego pokolenia. Użytkownikom przypadło do gustu publikowanie zdjęć i filmów, które znikają po 24 godzinach. Nawet Instagram wprowadził takie rozwiązanie, widząc sukcesy konkurencji. Krótko mówiąc, lubimy znikające zdjęcia, jednak pomysł nie jest nowy.

Jeżeli przeszperamy historię materiałów światłoczułych Polaroid, znajdziemy bardzo ciekawe wkłady Fade to Black, które zostały zaprojektowane tak, by zdjęcie znikało w ciągu 24 godzin. Osobiście nie miałem z nimi nigdy kontaktu, ale może wśród naszych czytelników są fotografowie, którzy mogli mieć je w rękach.

Jest to bardzo rzadki materiał, który charakteryzował się obrazem przypominających czerń i biel z zielononiebieską dominantą. Obraz nie przestaje się wywoływać i w ciągu około doby, zależnie od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura, świeżość substancji chemicznych itp., staje się czarny.

Polaroid SX-70

Polaroidy Fade to Black zostały stworzone z myślą o rynku industrialnym, gdzie potrzebna była dokumentacja fotograficzna, jednak trzeba było mieć pewność, że informacje ze zdjęć nie wypłyną dalej. Oczywiście część negatywów znalazła zastosowanie artystyczne. Polaroidy Fade to Black znalazły się nawet w zestawie Artistic TZ do aparatu Polaroid SX-70. Niestety obecnie są nie do kupienia, nawet na aukcjach internetowych. W 2009 roku The Impossible Project wypuścił krótką serię takich materiałów. Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziecie na www.lomography.com

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: www.popphoto.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekowstki:

Nie uwierzycie, że te zdjęcia powstały bez pomocy Photoshopa Płaskie obiektywy już niedługo mogą pojawić się w fotografii i to nie tylko mobilnej Oto przewodnik przez niesamowity i bardzo rzadki sprzęt Nikona Raport Nikona: ponadto 50% profesjonalnych fotografów nie wie, jak podpisać zdjęcia zgodnie z prawem Samsung ma pomysł na fotografię przyszłości i opatentował aparat w soczewce kontaktowej Moda na Instaxy wciąż trwa, a Fujifilm sprzedaje ich coraz więcej Ehang 184 to chiński dron, do którego zmieści się aparat i fotograf Sprawdzamy jak działa funkcja 4K Photo i Post Focus w aparatach Panasonic Niesamowita Warszawa w obiektywie Macieja Margasa Jedno zdjęcie, dobra wola i Facebook. Rachunek dla fotografa na 10 tys. dolarów Post Focus - ostrzenie po wykonaniu zdjęcia Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących Czy media społecznościowe rujnują życie? Shuttout.com - konkursy fotograficzne dla amatorów na których można zarobić Nowa i tania Leica! Sports Illustrated zwalnia wszystkich swoich fotografów Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome Niezwykłe fotomontaże... bez Photoshopa Czy prawdziwego burgera można sfotografować iPhonem, aby wyglądał jak w reklamie? Google Seaview - nurkowanie bez wychodzenia z domu Zrób coś konkretnego ze swoich zdjęć z serwisu Instagram Zaskakujące zdjęcia bardzo mokrych kotów Kamerka GoPro na butelce zamiast fotografa ślubnego Headshot Truck - portrety z dostawą studia pod dom