Co to jest ”bokeh” i jak czytać to słowo?

Co to jest ”bokeh” i jak czytać to słowo?
Marcin Watemborski

14.09.2018 07:50, aktual.: 02.03.2023 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pewno każdy z was spotkał się ze słowem ”bokeh” w internecie. Jego znaczenie w języku japońskim jest bardzo ważne dla fotografów. Niestety jednak wymowa pozostawia wiele do życzenia. Naucz się poprawnie wymawiać to słowo dzięki tym specjalnym samouczkom.

Co to jest ”bokeh”?

Japońskie słowo ”bokeh” oznacza tyle, co ”rozmycie”. Jest to określenie na specyficzne, miękkie rozmycie tła w fotografii za sprawą głębi ostrości. Dzięki temu zdjęcia, które robimy wyglądają bardziej atrakcyjnie, a wiele osób uważa je wtedy za ”plastyczne”. Na plastykę składa się jeszcze kilka rzeczy, jak kompresja obiektywu czy światło.

How to Pronounce Bokeh

Słowo to ma w sobie nieme ”h”, którego nie czytamy. Na dodatek jest dwusylabowym zrostem, który w języku japońskim jest zapisany jako głoski ”bo” oraz ”keh”, więc czytamy je jako ”bo-ke” z akcentem na ostatnią samogłoskę i niemym ”h”. Posłuchajcie przykładu – będzie łatwiej. Najważniejsze jest to, żeby nie czytać tego słowa, jako ”bołke” albo ”bokeh”.

Obraz

Dziwne, ale podobnie jest z wymową nazwy Nikon – to po prostu ”Ni-kon”, a nie ”Najkon”. Japończycy stale zwracali nam na to uwagę podczas premiery modeli Z6 i Z7 w Tokio.

Jaki bokeh jest najlepszy?

W kwestii bokeh i tego, jakie rozmycie jest atrakcyjne, spory trwają od lat. Wszystko zależy od indywidualnego poczucia estetyki. Niektórzy wolą kremowe rozmycie tła, gdzie wszystko jest rozproszone, inni wolą ostro zarysowane techniczne kółka, niektórzy są miłośnikami zakręconego rozmycia a inni kochają ”bąbelki”. To bardzo subiektywna kwestia i nie należy się spierać o to, który obiektyw ”rysuje” lepiej.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)