Fawkes to algorytm, który zaburzy systemu rozpoznawania twarzy

Fawkes to algorytm, który zaburzy systemu rozpoznawania twarzy

Fawkes to algorytm, który zaburzy systemu rozpoznawania twarzy
Marcin Watemborski
10.08.2020 08:23, aktualizacja: 26.07.2022 14:47

Jeśli boicie się, że wasze zdjęcia z mediów społecznościowych lub inne zamieszczone w internecie trafią do baz danych algorytmów rozpoznawania twarzy, jest na to rozwiązanie. Algorytm Fawkes pomoże wam chronić prywatność.

W internecie jest mnóstwo programów, które automatycznie pobierają zdjęcia twarzy z mediów społecznościowych i innych stron internetowych. Przykładem może być firma Clearview, która w taki sposób buduje swoją bazę danych, na podstawie której przeprowadzają maszynowe uczenie swoich algorytmów.

Czym są algorytmy rozpoznawania twarzy

Algorytmy rozpoznawania twarzy i budowania sztucznych wizerunków koncentrują się na analizowaniu rozkładu poszczególnych elementów – oczu, nosa, linii szczęki, czoła, włosów etc. W ten sposób później mogą bez problemu na zdjęciu rozpoznać, co jest twarzą, a co nie. Oczywiście zdarza się, że na przykładowych zdjęciach mogą się pojawić elementy odpowiadające układowi ludzkiej twarzy i tak oto program znajdzie wizerunek na przykład w formacji skalnej.

Takie algorytmy mogą być wykorzystywane do generowani sztucznych wizerunków lub podmieniania kluczowych elementów. Świetnym przykładem takiego działania jest program Disneya, dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć twarze zmarłych aktorów we współczesnych produkcjach.

Innym interesującym tematem jest generowanie sztucznych wizerunków. Niejednokrotnie pisaliśmy o twarzach ludzi, którzy nie istnieją. Tutaj ogromne wrażenie robi chiński algorytm, którego działanie jest bardzo dobre i na zdjęciach w małej rozdzielczości trudno się zorientować, że to wygenerowana komputerowo osoba.

Czy można zapobiec temu, by moja twarz trafiła do bazy?

Jak się okazuje – można! Tutaj do gry wchodzi nowy algorytm Fawkes, opracowany przez Guya Fawkesa. Jego zadaniem jest zmiana zdjęcia tak, by algorytmy rozpoznawania twarzy się pogubiły. Dzięki temu pominą one nasze zdjęcie podczas zbierania materiałów do swojej bazy danych.

Fawkes: Protecting Personal Privacy against Unauthorized Deep Learning Models (USENIX Security 2020)

Fawkes zmienia lub zniekształca konkretne piksele, lecz samo zdjęcie wygląda jakby nic się tam nie wydarzyło. Osoba na zdjęciu może zyskać w ten sposób anonimowość względem algorytmów rozpoznawania twarzy bez niszczenia samej fotki. Według ekipy pracującej nad programem, ma on 100-procentową skuteczność i udało mu się już oszukać algorytmy Microsoftu, Amazona oraz Google.

Działanie Fawkes możecie sprawdzić na własnych zdjęciach ściągając go ze strony internetowej bezpłatnie. Mimo wszystko w przyszłości możemy się spodziewać, że algorytmy rozpoznawania twarzy będą "mądrzejsze" i takie narzędzia jak to będą wymagały dopracowania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)