Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie

Fake photos, fake news, fake wszystko... Po raz kolejny pojawia się temat kwestionowania zdjęć i wiadomości, które pojawiają się w internecie. Pamiętam, że w czasach, gdy internet zaczynał podbijać Polskę, panowało przekonanie, że wszystko trzeba dodatkowo sprawdzić. Dzisiaj mało osób to robi, a ten przypadek potwierdza bezmyślność.

© Daniel Centeno / Instagram

O co chodzi z fake pics?


Fake photos, tak samo jak fake news – są to sfałszowane zdjęcia, którym ktoś przypisuje historię, tak samo jak w przypadku puszczenia tzw. kaczki dziennikarskiej. Niepotwierdzona informacja trafia do obiegu medialnego. Żyjemy w czasach, w których ludzie wierzą w to, co im się podstawi pod nos. Rzadko kiedy ktoś zastanawia się nad prawdziwością podanych informacji.

Przypadek Daniela Centeno


Daniel Centelo zawodowo lata samolotami. Prowadzi również konto pilotganso na Instagramie, które obecnie ma ponad 70 tysięcy obserwujących. Na przestrzeni kilku ostatnich lat Daniel wrzucał selfie, na których widać, że jest poza samolotem podczas lotu. Wyobrażacie sobie, że ludzie w to uwierzyli?

Muszę wam powiedzieć, że to zdjęcie nie jest prawdziwe, jakby co. Tryb Photoshopa włączony.

Daniel Centeno, podpis pod jednym ze zdjęć na Instagramie

Aż dziwne, że niektórym nie dało do myślenia to, że samolot leci bardzo, bardzo szybko, a ktokolwiek, kto w ogóle znalazłby się przy jakimkolwiek otworze zostałby wyssany za zewnątrz. Wolę nie myśleć, co mogłoby spotkać śmiałka, który wychyla się z kokpitu. Właściwie to nie byłoby możliwe w wielu przypadkach, ponieważ okna kokpitu często nie są w ogóle otwierane.

Oczywiście lotnicze selfie Centeno nie są prawdziwe. Facet składa zdjęcia w Photoshopie. Jak widać – robi to na tyle dobrze, że wiele osób uwierzyło, że są prawdziwe. Dla niektórych nie miało nawet znaczenia to, że pilot wprost pisał o tym, że to fotomontaże. Oczywiście na zdjęciach można dopatrzeć się detali, które wskazują na manipulację, jak idealnie ułożona fryzura oraz zbyt stabilne zdjęcia – przecież samoloty latają szybko! A, jest jeszcze jeden szczegół – w odbiciu okularów przeciwsłonecznych jest kompletnie inna sceneria niż na zdjęciu.

Zobacz również: Jak uzyskać naturalny wygląd jesiennych portretów?

Zdjęcia Centeno pojawiły się na wielu portalach, gdzie ludzie bez zastanowienia zaczęli wierzyć w to, że facet serio wychyla się z samolotu. Powiedzmy to na głos – należy myśleć. Zwyczajnie w świecie – wystarczy chwila, by spojrzeć na zdjęcie i logicznie zastanowić się czy taka sytuacja może wystąpić. Zakładając, że w samolotach Centeno są otwierane okna, to jak bardzo nieodpowiedzialny musiałby on być, by wychylać się przez nie, ryzykując własnym życiem już w chwili wysunięcia głowy przez okno.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Daniela Centeno

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Pol Kurucz pyta odbiorcy: ”Czym jest normalność?” w swoim kontrowersyjnym projekcie Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Minimalizm i fantastyczne pastelowe kolory w pracach Julii Ramirio Martin Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Celebryci mają naprawdę dziwne zwyczaje żywieniowe. Oto ich diety przedstawione jako klasyczna martwa natura Kiedyś zamiast robić selfie, ludzie korzystali z budek fotograficznych. Zobacz historyczne zdjęcia znanych osób MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Zrób coś dobrego – sfotografuj psiaka w schronisku! O wpływie fotografii na adopcję zwierząt Zrobił zdjęcia ludziom z różnymi odcieniami skóry, by pokazać różnorodność na świecie Zdjęcia autorstwa 17-letniego Stanley Kubricka ujawniają jego geniusz Na tym festiwalu nie można normalnie fotografować. Oto najlepsze zdjęcia z Burning Man Oto najlepsze zdjęcia ptaków w konkursie Bird Photographer of the Year 2017 Fotografowie puścili ogłoszenie na serwisie Craigslist. Zrobili zdjęcia wybranym z nich Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm!

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Evija Laivina fotografuje ludzi z dziwnymi ”gadżetami upiększającymi” z eBaya