Selfie - lubimy je robić, ale nie lubimy ich oglądać
Większość użytkowników smartfonów lubi robić autoportrety, jednak niewielu lubi oglądać tego typu zdjęcia wykonane przez innych. Większość woli oglądać inne zdjęcia w mediach społecznościowych. Dlaczego tak jest?
Autoportrety publikowane w mediach społecznościowych to codzienny nawyk wielu użytkowników. Jednak badania pokazują, że mogą być źródłem krytyki i są często odbierane jako mało autentyczne i narcystyczne.
Badania przeprowadzone na Uniwersytcie Ludwika Maksymiliana w Monachium pt. Paradoks selfie: Nikt ich nie lubi, jednak wszyscy je robią, zostało przeprowadzone na 238 osobach z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. 77 proc. respondentów deklarowało, że robi przynajmniej jedno zdjęcie selfie w miesiącu, 49 proc. stwierdziło, że chociaż raz w tygodniu otrzymują autoportrety od znajomych. Krótko mówiąc, badanie zostało przeprowadzone na przeciętnych użytkownikach nienadużywających tego zjawiska.
Respondenci dużo lepiej postrzegali własne autoportrety, traktując je jako bardziej ironicznie, autentyczne i zabawne. Selfies innych widzieli dużo mniej korzystnie i mieli do nich bardziej krytyczny stosunek niż do własnych zdjęć. Np. 40 proc. respondentów zadeklarowało autoironię na swoich autoportretach, jednak tylko 13 proc. rozpoznało autoironię na fotografiach innych. Natomiast 90 proc. badanych uważa, że selfies innych, to ich środek do autoprezentacji, podczas gdy tylko 46 proc. odnosi to do siebie. Można powiedzieć, że jesteśmy bardziej surowi w odbiorze autoportretów innych niż własnych.
Co więcej, większość uczestników badania wyraziła zdystansowany stosunek do selfies, podkreślając częściej potencjalne, negatywne konsekwencje ich publikacji niż pozytywne. Poza tym aż 82 proc. badanych woli oglądać w mediach społecznościowych zdjęcia innego typu niż autoportrety. Krótko mówiąc - nasze autoportrety najbardziej bawią nas samych, więc może to jest właśnie ten rodzaj zdjęć, które warto robić po prostu dla siebie do szuflady i zaglądać do tam od czasu do czasu.