Najnowsze okładki TIME zostały wykonane iPhonem. Czy to naprawdę ma dziś znaczenie?

Fotografia mobilna znacznie się rozwija. Jesteśmy na takim etapie technologicznym, że zlecenia komercyjne coraz częściej realizowane są smartfonami. Pokazuje to jak daleko odeszliśmy od profesjonalizacji czystej fotografii. Przykładem tego są najnowsze okładki magazynu TIME.

© Luisa Dorr / Instagram

Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział mi, bym zrobił komercyjne zdjęcia moim telefonem – zdecydowanie bym się tego nie podjął i pomyślabym, że zleceniodawca jest zwyczajnie w świecie niepoważny. Dzisiaj – wyposażony w najnowszy model jakiegoś smartfona, tym bardziej z dodatkowymi obiektywami lub całym modułem – powiedziałbym, że nie ma problemu.


Brazylijsa fotografka Luisa Dorr otrzymała zlecenie wykonania 46 portretów oraz 12 okładek magazynowych przy użyciu iPhone’a. Jej jedynymi narzędziami był smartfon, blenda oraz światło zastane. Właściwie jest wszystko, czego potrzebuje fotograf – narzędzie rejestrujące (i umożliwiające edycję), modyfikator i źródło światła. Zdjęcia są częścią projektu ”Firsts” (”Pierwsze”), ukazującego kobiety, które wpłynęły na dzisiejszy świat.

Za zlecenie tych zdjęć Luisie Dorr odpowiada Kira Pollack, która jest dyrektorką działu fotograficznego w TIME. Trafiła na zdjęcia Luisy przez przypadek, przeglądając Instagram. Jej prace wywarły niemałe wrażenie, zwłaszcza, że fotografka zaznaczała, że robi je wyłącznie iPhonem, co dodatkowo zaciekawiło Kirę.

Na zdjęciach zobaczymy takie wpływowe kobiety jak: Hillary Clinton, Arethę Franklin, Serenę Williams, Oprah Winfrey oraz Ellen DeGeneres. Przed obiektywem, a właściwie smartfonem Luisy stanęło ich znacznie więcej. Ten przykład pokazuje, że urządzenia mobilne przekraczają kolejne bariery. Kiedyś postrzegaliśmy aparaty w telefonach tylko jako nieznaczący dodatek do szybkich zdjęć, a obecnie jak widać – mogą być w pełnie profesjonalnym narzędziem pracy.

Jeśli jesteście ciekawi, czym fotografowała Luisa – były to iPhone 5, później 6 i 6S Plus, aż w końcu pojawił się iPhone 7. Fotografka korzystała z podstawowej aplikacji do robienia zdjęć (wraz z trybem HDR) oraz kwadratowego formatu obrazu.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Luisy Dorr.


Zobacz również: Jak rozpocząć pracę z tabletem graficznym?Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Melanie Barboni jest prawdziwą zaklinaczką kolibrów. Sfotografowała ich ponad 200! Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Pol Kurucz pyta odbiorcy: ”Czym jest normalność?” w swoim kontrowersyjnym projekcie Zdjęcia finalistów Wildlife Photographer of the Year 2017 to mistrzostwo fotografii przyrody Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Fake photos atakują, czyli jak media podchwyciły temat podniebnych selfie Minimalizm i fantastyczne pastelowe kolory w pracach Julii Ramirio Martin Spotkanie z płonącymi wieżami w tle. Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem Mistrzostwa Świata Bród i Wąsów 2017 – portrety posiadaczy najlepszego zarostu na świecie Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Celebryci mają naprawdę dziwne zwyczaje żywieniowe. Oto ich diety przedstawione jako klasyczna martwa natura Kiedyś zamiast robić selfie, ludzie korzystali z budek fotograficznych. Zobacz historyczne zdjęcia znanych osób MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji