Jak działa tryb portretowy w smartfonach? Czy widać różnicę w porównaniu z Hasselbladem X1D?

Jak działa tryb portretowy w smartfonach? Czy widać różnicę w porównaniu z Hasselbladem X1D?

Jak działa tryb portretowy w smartfonach? Czy widać różnicę w porównaniu z Hasselbladem X1D?
Marcin Falana
12.12.2017 21:59, aktualizacja: 26.07.2022 18:13

Czy tryb portretowy w smartfonach to przydatna funkcja, czy tylko marketingowy slogan? Zobaczcie porównanie flagowych smartfonów ze średnioformatowym Hasselbladem X1D.

Podwójne aparaty stały się standardem w smartfonach fotograficznych, a wraz z nimi rozwija się funkcja pozwalająca wykonywać profesjonalnie wygladające portrety. Symulacja płytkiej głebii ostrości działa coraz lepiej, a Youtuber Marques Brownlee porównuje tryb portretowy we flagowych smartfonach - iPhone X, Note 8 i Pixel 2 ze średnioformatowym Hasselbladem X1D.

Portrait Mode: Explained!

Ze wzgledu na wielkość matrycy smartfony nie są stworzone do zdjęć z płytką głębią ostrości. W większości przypadków, poza dużymi zbliżeniami, wszystko na zdjeciach ze smarfona jest ostre. Tryb portretowy symuluje małą głębię ostrosci wykorzystując jakiś rodzaj rozpoznawania, co ma być ostre i w pierwszym planie, a co można rozmyć.

Obraz

Jak zauważa Brownlee iPhone X i Note 8 do określenia dystansu wykorzystują mapowienie odległości, które jest możliwe dzięki zastosowaniu właśnie dwóch aparatów. Następnie rozmywają obiekty, które znajdują się w tle. Pixel 2 wykorzystuje trochę inne podejście - piksele są podzielone na prawy i lewy dzięki czemu matryca dostaje więcej informacji na temat głębi sceny co jest wykorzystywane w trybie portretowym i pomaga także autofokusowi. Obie te metody są wspomagane przez detekcję twarzy, a oprogramowanie zaznacza co ma zostać ostre na zdjęciu, a co i jak ma być rozmyte zaleznie od odległości.

Obraz

Mimo pewnych różnic trzeba przyznać, że tryb portretowy we wszystkich prezentowanych smartfonach przeszedł dużą ewolucję i patrząc na zdjęcia w pomniejszeniu większość z nich trudno odróżnić od tych wykonanych aparatem z dużą matrycą. Może już w przyszłości poza trybem portretowym będziemy mogli też symulować rozmycie tła dla konkretnych obiektywów i ogniskowych. Jednak na szczęście do tego czasu będziemy musieli korzystać z aparatów z dużymi matrycami i ciekawymi obiektywami.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)