Jak znaleźć swoje dominujące oko?

Podobnie jak z prawo albo leworęcznością, większość ludzi preferuje jedno albo drugie oko, które jest okiem dominującym. Jak sprawdzić, które to oko?

Większość ludzi używa dominującego oka do celowania i kadrowania przez wizjer, ponieważ ma ono więcej połączeń neuronowych z mózgiem niż drugie oko i organizm wybiera je w naturalny sposób.

Jednak jak sprawdzić czy rzeczywiście do fotografowania używamy dominującego oka?

Jest prosta metoda sprawdzenia, które oko jest dominujące. Jeśli nie masz pewności, które z twoich oczu jest dominujące, możesz w prosty sposób sprawdzić za pomocą tzw. testu Milesa:

Rozciągnij ręce i połącz przed sobą dłonie tworząc mały otwór, podobnie jak robią fotografowie gdy chcą zobaczyć jak będzie wyglądała fotografowana scena po skadrowaniu. Następnie przymknij jedno i drugie oko patrząc na przemiennie. Jeżeli widzisz przedmiot przez otwór to właśnie to oko jest dominujące.

Szacuje się, że 70–95% ludzi jest praworęcznych, gdy około 66% ma dominujące prawe oko, jednak rzadko występuje połączenie praworęczności z lewym dominującym okiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Frederick Douglass - najczęściej fotografowany Amerykanin XIX wieku Materiał wideo nakręcony przez lwicę Owce to inteligentne zwierzęta. Potrafią rozpoznać twarz na portrecie! Zrób sobie sam ramkę na zdjęcie Nie uwierzysz, że te zwierzęta naprawdę istnieją 30-lecie piramidy Luwru. Zobacz piękną instalację na dziedzińcu pałacu Chiny wykorzystują rozpoznawanie twarzy do ośmieszania obywateli Asteroidy jako bohaterowie drugiego planu na zdjęciach teleskopu Hubble'a Najstarszy i najdroższy aparat na świecie do kupienia na aukcji Przerobił kitowe 18-55 na obiektyw makro. Efekt jest zachwycający! Plastic Bullet - nowa aplikacja do zdjęć na iPhone'a Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie

Popularne w tym tygodniu:

86-letni dziadkowie zapozowali do zdjęć ekstrawaganckich ubrań wnuczka Niedźwiadek kontempluje tęczę - niesamowite zdjęcia Piękna przyjaźń staruszki i jej psa utrwalona na zdjęciach Photoshop skończył 30 lat. Zobacz jak wyglądała jego pierwsza wersja Dwóch fotografów wychowało lisa. Odwdzięcza im się pozowaniem Zarabiają na kotach. Za jeden post można dostać 60 tysięcy złotych W USA kobieta podszywała się pod fotografkę dziecięcą, by porwać niemowlę Nissan GT-R przerobiony na niesamowity samochód do kręcenia Dla sławy na Instagramie zrobią wszystko. Śmieje się z nich cały świat Zobacz, jak działają systemy laserowej neutralizacji dronów Panasonic opracował wizjer dla daltonistów Selfie-turystyka. Czy potrafimy podróżować bez robienia zdjęć?