Wielkoformatowy aparat wydrukowany na drukarce 3D. Możesz go kupić lub złożyć samemu

Wielkoformatowy aparat wydrukowany na drukarce 3D. Możesz go kupić lub złożyć samemu
Monika Homan

27.07.2018 12:07, aktual.: 26.07.2022 17:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drew Nikonowicz zaprojektował aparat wielkoformatowy, który składa się w większości z elementów wydrukowanych na drukarce 3D. Ma zamiar udostępnić swój projekt, tak aby każdy mógł złożyć taki aparat samemu.

W 2014 roku Drew Nikonowicz kupił drukarkę 3D. Niemal od razu postanowił "wydrukować" swój pierwszy aparat na film w formacie 4x5 cala. Przez ostatnie półtora roku Drew sam fotografował swoimi prototypami. Teraz chce podzielić się swoim projektem z innymi i założył kampanię crowdfundingową na platformie Kickstarter. Zrobił też 10 prototypów i rozdał je innym fotografom, żeby mogli przekonać się jak sprawdza się ten aparat.

Obraz
© © Drew Nikonowicz / [nikonowicz.com](http://nikonowicz.com)

Modułowa konstrukcja aparatu Standard 4x5 pozwala na łatwe modyfikacje, a materiał, z którego jest wykonany sprawia, że aparat waży mniej niż kilogram. Do aparatu można wykorzystać obiektywy z klasycznych aparatów wielkoformatowych Linhof lub Wista. Przy zakupie Standard 4x5 otrzymamy płytkę z otworkiem, żeby móc fotografować nawet bez obiektywu.

Obraz
© © Drew Nikonowicz / [nikonowicz.com](http://nikonowicz.com)

Z kampanii skorzystało już ponad 100 osób, dzięki czemu Nikonowicz zebrał już ponad 25 tysięcy dolarów. To o 10 tysięcy więcej niż zakładał.

Obraz
© © Drew Nikonowicz / [nikonowicz.com](http://nikonowicz.com)

Pakiet z aparatem kosztuje 320 dolarów i jest świetną alternatywą dla klasycznych, ciężkich aparatów wielkoformatowych, które zwykle są też droższe. Dodatkowo po zakończeniu kampanii projekt będzie dostępny w wersji "open-source", tak żeby każdy mógł go pobrać i wykonać własny aparat.

Obraz
© © Drew Nikonowicz / [nikonowicz.com](http://nikonowicz.com)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)