40 lat te zdjęcia leżały w ukryciu. Pokazują niesamowite życie Nowego Jorku

W 1978 roku w Nowym Jorku miał miejsce prawie trzymiesięczny strajk, podczas którego dziennikarze nie wykonywali swojej pracy. Wielu utalentowanych fotoreporterów dysponowało wtedy dużą ilością czasu. NYC Parks zatrudniło ośmiu z nich, by udokumentowali życie parków w mieście. Zrobili oni prawie 3000 zdjęć, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne.

© Joyce Dopkeen / 1978 / NYC Park Photo Archive

W Nowym Jorku trwa właśnie wystawa fotografii, wykonanych w tamtejszych parkach w 1978 roku. W Galerii Arsenal, w Central Parku, do 14 czerwca można zobaczyć ponad 60 zdjęć z tego projektu.

Ośmiu fotografów — w tym Neal Boenzi, Joyce Dopkeen, D. Gorton, Eddie Hausner, Paul Hosefros, Bob Klein, Larry Morris i Gary Settle – spędziło lato na zwiedzaniu parków miejskich i dokumentowania tego, co tam zobaczyli.

Pół roku temu, podczas sprzątania biura, nowojorski urzędnik natknął się na dwa kartonowe pudła, które leżały zapomniane od dziesięcioleci. Wewnątrz były 2924 kolorowe slajdy, dokumentujące życie w parkach pięciu nowojorskich dzielnic.

Lata 70. to czas, kiedy Nowy Jork był finansową ruiną i wydawało się, że już tak pozostanie. Zdjęcia te są kapsułą czasu, która opowiada o ucieczce i odkryciu. Ludzie nie chodzili do parków tylko po to, aby uciec od codziennego życia. Chodzili tam też po to, aby spotkać innych ludzi i spędzić z nimi czas. Była to zupełnie inna rzeczywistość, niż współczesna.

Na tych zdjęciach możemy zobaczyć prawdziwe życie mieszkańców Nowego Jorku lat siedemdziesiątych. Widzimy gry, zabawy, relacje i szczęście. Wszystko tak bardzo prawdziwe i jednocześnie tak odległe. Dziś, w świecie instagramowych filtrów, smartfonów, internetu i naginania rzeczywistości, takie zdjęcia to prawdzie odkrycie. Nie trudno dostrzec różnice, jakie zaszły przez te 40 lat.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Wystawa ta jest świadectwem tego, jaką siłę ma fotografia i tego, jak istotna jest praca fotografów. Dokumentując naszą rzeczywistość, zapisujemy ją w historii, by nie przeminęła zupełnie zapomniana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: fstoppers

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? "Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego "Tank Man" - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Jeśli mieszkasz w mieście - nie marnuj dnia. Wyjdź na ulicę z aparatem Krajobraz miejski też może być piękny. Zrób kilka zdjęć! Portret w plenerze to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu Wielkie cmentarzysko rowerów miejskich to coś niesamowitego. Fotograf odwiedził to miejsce Ptasia fotobudka - ciekawy sposób na kreatywne zdjęcia przyrody Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem 9/11 Hiroszima i Nagasaki - historia zdjęć dokumentujących ataki atomowe z 1945 roku Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Baltic Kite Wave Jam Polska w podczerwieni. Zobacz to, co niedostrzegalne Margarita Kavera tworzy obrazy wyjęte z najpiękniejszych baśni Miliard megapikseli, 200 matryc CCD i najbardziej szczegółowa mapa gwiazd Owady obudziły się do życia. Zamiast je odganiać, złap za aparat 140-letni obiektyw i nowa kamera za 130 000 złotych. Co z tego wyszło? Wiosenne, piękne zdjęcia, które zainspirują cię do wyjścia z domu

Popularne w tym tygodniu:

Sekretne życie myszek na przeuroczych zdjęciach Niezwykłe miejsce pod Łodzią. Cmentarzysko i parking kiosków Ruchu Algorytm pokoloruje i naprawi stare czarno-białe zdjęcia. I to naprawdę dobrze! Zaćmienie Księżyca 2019: Dziękujemy za wasze zdjęcia! Fotograf umieścił człowieka na Księżycu z okazji 50-lecia lądowania Apollo 11 Dzikie ptaki w obiektywie. Zwycięzcy Audubon Photography Contest 2019 ogłoszeni Uliczne rozmowy: Wojtek Ryziński Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Fotograf pokazał swoje złe nawyki żywieniowe w kreatywny sposób