40 lat te zdjęcia leżały w ukryciu. Pokazują niesamowite życie Nowego Jorku

W 1978 roku w Nowym Jorku miał miejsce prawie trzymiesięczny strajk, podczas którego dziennikarze nie wykonywali swojej pracy. Wielu utalentowanych fotoreporterów dysponowało wtedy dużą ilością czasu. NYC Parks zatrudniło ośmiu z nich, by udokumentowali życie parków w mieście. Zrobili oni prawie 3000 zdjęć, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne.

© Joyce Dopkeen / 1978 / NYC Park Photo Archive

W Nowym Jorku trwa właśnie wystawa fotografii, wykonanych w tamtejszych parkach w 1978 roku. W Galerii Arsenal, w Central Parku, do 14 czerwca można zobaczyć ponad 60 zdjęć z tego projektu.

Ośmiu fotografów — w tym Neal Boenzi, Joyce Dopkeen, D. Gorton, Eddie Hausner, Paul Hosefros, Bob Klein, Larry Morris i Gary Settle – spędziło lato na zwiedzaniu parków miejskich i dokumentowania tego, co tam zobaczyli.

Pół roku temu, podczas sprzątania biura, nowojorski urzędnik natknął się na dwa kartonowe pudła, które leżały zapomniane od dziesięcioleci. Wewnątrz były 2924 kolorowe slajdy, dokumentujące życie w parkach pięciu nowojorskich dzielnic.

Lata 70. to czas, kiedy Nowy Jork był finansową ruiną i wydawało się, że już tak pozostanie. Zdjęcia te są kapsułą czasu, która opowiada o ucieczce i odkryciu. Ludzie nie chodzili do parków tylko po to, aby uciec od codziennego życia. Chodzili tam też po to, aby spotkać innych ludzi i spędzić z nimi czas. Była to zupełnie inna rzeczywistość, niż współczesna.

Na tych zdjęciach możemy zobaczyć prawdziwe życie mieszkańców Nowego Jorku lat siedemdziesiątych. Widzimy gry, zabawy, relacje i szczęście. Wszystko tak bardzo prawdziwe i jednocześnie tak odległe. Dziś, w świecie instagramowych filtrów, smartfonów, internetu i naginania rzeczywistości, takie zdjęcia to prawdzie odkrycie. Nie trudno dostrzec różnice, jakie zaszły przez te 40 lat.

Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Wystawa ta jest świadectwem tego, jaką siłę ma fotografia i tego, jak istotna jest praca fotografów. Dokumentując naszą rzeczywistość, zapisujemy ją w historii, by nie przeminęła zupełnie zapomniana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: fstoppers

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Historia w kolorze. Archiwalne zdjęcia koloryzowane przez Danę Kellera Z aparatem wśród szalonych miłośników kotów i ich zwierzaków Fotografia zakazana, czyli sztuka fotografowania bez pozwolenia Nastrojowe portrety Adriana Błachuta Afryka, jakiej nie znacie - fotoreportaż w podczerwieni [galeria] Gwilym Pugh: od nieśmiałego agenta ubezpieczeniowego do topowego modela Od fotografa do baristy - historia reprezentatywna? Poznań w trzy i pół minuty, 24 klatki na sekundę Najlepsze zdjęcia Miami Street Photography Festival 2015. Polak wśród wyróżnionych! Days with my Father - piękna opowieść o ojcu oczami Philipa Toledano Podejrzane sceny, czyli Maroko po japońsku Historyczna pełnia Księżyca w całej okazałości [galeria]

Popularne w tym tygodniu:

Australijczycy zajmują się zwierzętami. Wiele z nich odzyskało siły Iran przed rewolucją islamską. Zdjęcia pokazują, jak inny był to kraj Zrobił 100 000 zdjęć i pokazał, jak naprawdę wygląda Księżyc Monochrome Photography Awards 2019: wielu Polaków wśród wyróżnionych Urocze zdjęcia psiaków ze schroniska zapewniły im adopcję Dawid Hemke to polski Joker. Zobacz, jak genialnie odtworzył tę postać Lisek i ruda dziewczyna zapozowali do przepięknych zdjęć Co się dzieje z choinkami po świętach? Fotograf pokazał to na zdjęciach Niezwykle jasna i kolorowa tęcza pojawiła się na Hawajach Fearless Photographers: najlepsi fotografowie ślubni na świecie wybrani Psy to dostojne zwierzęta. Alexander Khokhlov udowodnił to na zdjęciach Wszystko, czego potrzebujesz do zdjęć makro to smartfon