Podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona pokazują niebywałe szczegóły w rozdzielczości w 4K

Nowy obraz, który dostarczył teleskop HAWK-I, pokazuje szczegóły Wielkiej Mgławicy w Orionie, które wcześniej były niedostrzegalne. Informacje dostarczone przez zdjęcia pomogą naukowcom w dokładniejszym poznaniu tej pozostałości po supernowej.

Podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona pokazują niebywałe szczegóły w rozdzielczości w 4K
Źródło zdjęć: © Źródło: youtube.com
Marcin Watemborski

Wielka Mgławica w Orionie (Messier 42) to najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie, znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona. Jest ona widzialna gołym okiem. Udokumentowana historia jej obserwacji sięga II w.n.e., natomiast oficjalnie została skatalogowana w 1610 roku.

Mgławica ta jest miejscem gwiezdnych narodzin. Odkryto w jej obszarze około 700 gwiazd na różnych etapach ich formowania. W 1995 roku, dzięki teleskopowi Hubble'a, naukowcy poznali częściowo skomplikowane procesy kształtowania się gwiazd. Wokół mgławicy zaobserwowano również dyski protoplanetarne (ponad 150!), które są systemami formowania się planet.

Obraz

Nowe, podczerwone zdjęcie Mgławicy Oriona, zarejestrowane w European Southern Observatory w Chile sprawiły, że naukowcy zaczęli zastanawiać się, co właściwie wiedzą o tym kosmicznym tworze. Teleskop HAWK-I zarejestrował obraz, który jest najbardziej szczegółowym zdjęciem jakie dotychczas powstało.

Do stworzenia końcowego obrazu wykorzystano wielokrotne podczerwone ekspozycje, które zostały połączone tak, by zyskać jak najwięcej informacji. ESO udostępniło publicznie filmy do ściągnięcia w rozdzielczości 4K.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)