„Polaroidowa dziewczyna" z Nowego Jorku i jej natychmiastowe fotografie celebrytów

„Polaroidowa dziewczyna" z Nowego Jorku i jej natychmiastowe fotografie celebrytów

„Polaroidowa dziewczyna" z Nowego Jorku i jej natychmiastowe fotografie celebrytów
Marcin Watemborski
16.05.2016 14:41, aktualizacja: 16.05.2016 17:00

Fotografia natychmiastowa była przełomowym wynalazkiem w historii obrazowania. Na początku była przeznaczona dla ludzi, którzy chcieli dokumentować swoje życie rodzinne i mieć odbitki bezpośrednio z aparatu. Z czasem polaroidy stały się środkiem wyrazu wielu fotografów.

W XXI wieku, kiedy każdy może być fotografem i posiadaczem lustrzanki cyfrowej, techniki analogowe, w tym fotografia natychmiastowa stały się środkiem artystycznego wyrazu, popularnym wśród wielu twórców.

Popularne Polraoidy, czyli aparaty natychmiastowe firmy Polaroid, zostały wprowadzone w 1947 roku. Pierwszym z nich był Polaroid Land Camera który dawał użytkowi możliwość robienia zdjęć czarno-białych. W 1963 roku pojawiły się wkłady kolorowe. Lata 90. XX wieku były czasem, kiedy ta technika znacznie spopularyzowała się na świecie, lecz niestety z rozwojem nowych technologii zaprzestano produkowania wkładów.

W roku 2008 powstała fundacja Impossible Project, która zrzeszała miłośników fotografii natychmiastowej. Przy pomocy technologii wstecznej jej członkowie przywrócili do życia popularne „polasy”. Obecnie mamy również możliwość korzystania z rozwiązań produkowanych przez Fujifilm, sygnowanych nazwą Instax.

Zwolennicy „prawdziwych polaroidów” są bardziej przychylni idei Impossible Project. Wkłady stają się coraz lepsze i trwalsze. Jednak ze względu na cenę ładunków (ok. 80 złotych) ta technika jest przeznaczona dla świadomych artystów, a nie dla „zwykłych ludzi”, jak zakładała początkowa idea Polaroida.

Na Instagramie możecie znaleźć konto @Polaroid_Famous, na którym fotografka mody z Nowego Jorku, Presley Ann, wrzuca skany polaroidów wykonanych znanym ludziom. Do swoich zdjęć wykorzystuje ona aparat Polaroid 600 (na ładunki Impossible Project), który ma zawsze przy sobie.

Idea Presley polega na fotografowaniu znanych ludzi w inni, nie-prasowy, sposób. Jej pierwsze podejście do tematu miało miejsce podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody, gdzie za kulisami aż roiło się od rozpoznawalnych twarzy. Z czasem fotografka stała się rozpoznawalna i zaczęto nazywać się „Polaroidową dziewczyną”.

Prace Presley Ann można określić mianem przemyślanych pamiątkowych „snap shotów”. Trzeba przyznać, że te pamiątki mogą mieć ogromną wartość w kontekście kulturowo-społecznym. Ludzie uwielbiają „gwiazdy” i podglądanie ich żyć. Nie dziwi więc fakt, że „nietypowe” zdjęcia znanych ludzi przyciągają tak wielką uwagę.

Więcej zdjęć fotografki możecie podziwiać na jej Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)