Nazistowskie pozdrowienie na zdjęciu ze studniówki to skandal!

Nazistowskie pozdrowienie na zdjęciu ze studniówki to skandal!

Nazistowskie pozdrowienie na zdjęciu ze studniówki to skandal!
Monika Homan
14.11.2018 08:34, aktualizacja: 26.07.2022 16:05

Grupa chłopców zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie tuż przez balem studniówkowym. Zdjęcie to rozpętało burzę, a sprawą zajęła się policja. Większość chłopców wykonała gest nawiązujący do salutu rzymskiego, umiłowanego przez nazistów i faszystów w XX wieku.

Wyobraźcie sobie typowe zdjęcie grupowe wykonane na studniówce. Młodzi ludzie, piękne stroje, wyszukane fryzury i dumne pozy. Fotograf, który wykonał zeszłej wiosny jedno ze zdjęć chłopców przed balem w Baraboo, w stanie Wisconsin miał chyba nieco odmienną wizję.

Grupa chłopców ustawiła się na schodach sądu hrabstwa Sauk do wspólnego zdjęcia, tuż przed balem studniówkowym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie gest, który wykonali. Wyprostowane prawe ramie wzniesione do przodu - salut rzymski. Gest najwyraźniej wydał się chłopcom i fotografowi zabawny, a zdjęcie ujrzało światło dzienne. Według internautów nie ma w tym nic zabawnego. Patrząc na historię XX wieku - tym bardziej! To oburzające, że ktoś na to pozwolił.

Zdjęcie pojawiło się na krótko na profilu szkoły w Baraboo i szybko stamtąd zniknęło. Jednak, jak wiadomo, co pojawi się w internecie, już stamtąd nie zniknie tak łatwo. Oburzeni internauci zaczęli publikować zdjęcie na swoich profilach na Twitterze.

Z twarzy chłopców wynika, że świetnie się bawią, jednak inni nic zabawnego w tym nie widzą. Jules Suzdaltsev na swoim profilu zgłębił nieco temat zachowań w tej szkole i doszukał się kilku rasistowskich postów w mediach społecznościowych. Z relacji uczniów wynika, że szkoła niewiele sobie robi ze zgłaszanych przez uczniów incydentów.

Po tym, jak po opublikowaniu tego zdjęcia, rozgorzała burza, szkoła musiała wydać oficjalne oświadczenie. Na ich profilu pojawiło się pismo, w którym władze bronią się tym, że zdjęcie zostało wykonane poza terenem szkoły. Napisano również, że w szkole nie ma przejawów nienawiści i wszyscy, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry, czy orientację seksualną są traktowani z szacunkiem.

Tego samego dnia, szkoła wydała kolejne oficjalne oświadczenie, w którym znalazło się nieco więcej pokory. Dr Lori M. Mueller zarządzająca szkołą w Baraboo przyznaje, że władze szkoły czeka teraz dużo pracy, żeby upewnić się, czy ich placówka zapewnia pozytywne i bezpieczne środowisko dla swoich uczniów, personelu i społeczności. Fotograf, który wykonał zdjęcie - Pete Gust - uważa, że kiedy fotografował chłopców poprosił ich o radosny gest, w którym żegnają się z rodzicami, a nie o nazistowskie pozdrowienie.

Pomimo tego, że zdecydowana większość chłopców uznała ten nieodpowiedni gest za świetną zabawę, są na zdjęciu tacy, którym wyraźnie to nie odpowiada. Jeden z nich nawet odniósł się do zaistniałej sytuacji.

Jordan Blue, chłopak stojący po prawej stronie zdjęcia ze zniesmaczoną miną, skomentował sytuację. Twierdzi, że fotograf poprosił ich o podniesienie ręki, nie powiedział, w jaki sposób mają to zrobić. Część chłopców wykonała nieodpowiedni gest, a reszta zrobiła to z nimi. Jak mówi Blue nie salutuje na zdjęciu, bo nie pozwala mu na to jego moralność. Sam przyznaje, że "czuł się niepewnie, bo chodzi z tymi chłopcami do szkoły, a pomimo tego, że wiedzieli, że robią coś złego, wciąż to robili”.

Departament policji w Baraboo juz zajął się sprawą. Prawda jest jednak taka, że zdjęcie nie powinno nigdy powstać, nawet jeśli chłopcy tylko się wygłupiali. Fotograf powinien zareagować i poprosić ich o bardziej odpowiednią pozę. Niestety nie zrobił tego i zdjęcie wykonał. Jestem jeszcze w stanie sobie to wyobrazić. Nie mogę jednak pojąć, że zdjęcie ujrzało światło dzienne. Sytuacja potoczyła się tak, a nie inaczej i wykonując serię zdjęć, fotograf zrobił również to nieodpowiednie, ale dlaczego nie usunął go, a w sieci nie pojawiło się inne ujęcie? Tego nie jestem w stanie zrozumieć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)