Nowa atrakcja Nowego Jorku. Wchodząc do środka przekazujesz prawa autorskie do swoich zdjęć

Nowa atrakcja Nowego Jorku. Wchodząc do środka przekazujesz prawa autorskie do swoich zdjęć
Źródło zdjęć: © © [ Hudson Yards Vessel](https://tickets.hudsonyardsnewyork.com/webstore/shop/viewitems.aspx?cg=VesselTix&C=VesselAdm)
Monika Homan

20.03.2019 13:03, aktual.: 26.07.2022 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Vessel to nowy punkt na fotograficznym szlaku Nowego Jorku. Odwiedzające go tłumnie osoby powinny jednak wiedzieć, że wchodząc na 16-piętrową trasę spacerową zgadzają się na wykorzystanie wszystkich materiałów, które powstaną na jej terenie do dowolnych celów.

Vessel jest konstrukcją architektoniczną, która jest atrakcją Hudson Yards w Nowym Jorku. 16-piętrowa budowla pełni funkcje trasy spacerowej. Składa się z 80 podestów i 2,5 tysiąca schodów. Z zewnątrz pokryta jest powłoką w kolorze miedzi. Cała budowla przypomina konstrukcję rodem z filmów science fiction.

Po długiej budowie trasa spacerowa została otwarta 15 marca 2019 roku i od razu stała się popularnym miejscem do fotografowania. Na Instagramie znajdziecie mnóstwo zdjęć wykonanych w Vessel. Jest tylko jeden mały problem z fotografowaniem w tym miejscu.

Każdy, kto rezerwuje bilet wstępu na tę konstrukcję automatycznie przekazuje prawa autorskie do swoich zdjeć wykonanych w środku. Informację o tym można znaleźć w regulaminie trasy spacerowej. W punkcie dziewiątym czytamy:

Jeśli tworzę, przesyłam, publikuję lub wysyłam zdjęcia, nagrania dźwiękowe lub wideo przedstawiające lub odnoszące się Vessel, udzielam spółce i jej podmiotom stowarzyszonym nieodwołalnego, nieograniczonego, światowego, wieczystego, bezpłatnego i podlegającego sublicencjonowaniu prawa i licencji na ich używanie, wyświetlanie, reprodukowanie, modyfikowanie, przesyłanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakimkolwiek celu i we wszystkich mediach.

Jednym słowem, jeśli opublikujesz zdjęcie wykonane w Vessel, firma która jest właścicielem konstrukcji może zrobić z nim co tylko zechce, kiedy tylko chce, i gdzie tylko chce, nawet nie informując o tym autora. Co ciekawe, fotografując w Vassel nie możecie wykorzystać swoich zdjęć do celów komercyjnych, ale właściciel budynku już ma do tego prawo.

Żeby zarezerwować bezpłatny bilet wstępu należy wyrazić zgodę na warunki zawarte w długim regulaminie, którego większość osób pewnie i tak nie czyta. Spoglądając na Instagrama, mnóstwo osób przekazało już prawa autorskie do swoich zdjęć. Kolejne osoby już pewnie nie mogą się doczekać, aż to zrobią. W tej chwili nie ma dostępnych biletów na najbliższe dwa tygodnie. Każdego dnia o godzinie 8 rano otwierana jest pula na następne dni.

Z drugiej strony, konstrukcja jest instalacją artystyczną i również może być objęta prawami autorskimi, więc chyba taki układ jest dość sprawiedliwy?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)