Polski sprzęt na Marsie. Zobacz zdjęcia z lądowania

Polski sprzęt na Marsie. Zobacz zdjęcia z lądowania

Polski sprzęt na Marsie. Zobacz zdjęcia z lądowania
Źródło zdjęć: © © [NASA](https://www.facebook.com/NASAInSight/photos/a.275904252476529/1959377927462478/?type=3&theater)
Marcin Watemborski
27.11.2018 12:41, aktualizacja: 26.07.2022 16:03

Wczorajszy dzień był przełomowy. Na Marsie z sukcesem po raz pierwszy wylądowała sonda NASA z polskim sprzętem badawczym. Jego zadaniem jest wwiercenie się na głębokość 5 metrów i pobranie próbek ciepła.

Fragment HP3 (urządzenia do pomiaru strumienia ciepła) - ”Kret” - to polskie urządzenie, które znalazło na Marsie wraz z InSight – bezzałogowym lądownikiem NASA. Możemy być dumni, że nasza rodzima technologia przysłuży się dobru ludzkości i dostarczy nowych danych na temat czerwonej planety.

Obraz
© © Pool Los Angeles Times/Associated Press/East News

”Kret” jest urządzeniem wykonanym przez firmę Astronika. W procesie jego budowania brało udział kila znaczących ośrodków badawczych, m.in.: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka oraz Politechnika Warszawska.

Obraz
© © HO/AFP/East News
Uczestnictwo w misji NASA to pochodna doświadczenia naszych inżynierów, którzy już wcześniej w ramach podobnych misji zdobywali szlify. Założyciel naszej firmy pracował przy mechanizmie penetratora, który wbijał się w kometę podczas pierwszej takiej misji w historii ludzkości w 2014 roku. To szerszy kontekst. W bliższym, nasz udział wynika z tego, że choć Astronika ma dopiero pięć lat, to założyciele pracują w branży znacznie dłużej.
Obraz
© © AL SEIB/AFP/East News

Polski element w kosmicznej układance jest jednym z najważniejszych. Jego zadaniem jest mierzenie temperatury, a właściwie ciepła, które przepływa pod powierzchnią planety. Będzie to o tyle istotne, że dzięki tym danym dowiemy się, z jakiego materiału powstała czerwona planeta.

Obraz
© © Cover Images/East News

Wiertło wejdzie 5 metrów pod powierzchnię Marsa, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że mierzy odpowiedni parametr i nie jest on zafałszowany. ”Kret” jest nie tylko odpowiednio mały, by zmieścić się na pokładzie InSight, ale również charakteryzuje się prawidłowym zużyciem energii, więc gospodarka energetyczna sondy nie będzie zaburzona podczas wiercenia.

Obraz
© © FREDERIC J. BROWN/AFP/East News
Obraz
© © NASA/Associated Press/East News
Obraz
© © Cover Images/East News
Obraz
© © Cover Images/East News
Obraz
© © AP/Associated Press/East News
Obraz
© © Cover Images/East News
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)