Widać to na całym Marsie. Arabska sonda zrobiła zdjęcie

Widać to na całym Marsie. Arabska sonda zrobiła zdjęcie
Marcin Watemborski

07.07.2021 06:18, aktual.: 26.07.2022 14:25

Podbój kosmosu trwa w najlepsze. Odkrywanie Marsa to gorący temat, którym interesują się nie tylko USA czy Chiny. Mimo tego, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają swojego łazika pokroju Perseverance, Curiosity czy Zhorunga, to ich sonda dostrzegła coś niesamowitego.

Sonda Hope (ang. Nadzieja) wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie dotarła do Marsa 9 lutego 2021 roku. Jest ona owocem pracy naukowców arabskich oraz amerykańskich z Uniwersytetu Boulder (Kolorado, USA).

Podczas obserwacji Czerwonej Planety zauważyła ona coś niecodziennego, czego nie zobaczymy na zdjęciach z łazików USA czy Chin. W 2016 roku udało się to ująć jedynie sondzie MAVEN (Mars Atmosphere and Volatil Evolution) wysłanej przez NASA.

UAE's Hope Probe captures rare aurora on Mars مسبار الأمل يلتقط شفق قطبي نادر على سطح المريخ

Chodzi o niesamowite zorze protonowe, które okalają Marsa. Ten typ zjawiska nie jest możliwy do zaobserwowania gołym okiem, ale dzięki światłu ultrafioletowemu (UV) można dostrzec przepięknie mieniącą się pokrywę Czerwonej Planety. Wszystko to za sprawą protonów wchodzących w atmosferę, które rozświetlają wodór.

Zorze protonowe występują na Marsie za dnia, głównie latem. Są widoczne wokół całej planety, a nie tak jak w przypadku Ziemi – jedynie przy biegunach.

Tak wyglądają lśniące zorze protonowe na Marsie.
Tak wyglądają lśniące zorze protonowe na Marsie.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)