Tego jeszcze nie widzieliśmy. Curiosity ujęło chmury na Marsie

Tego jeszcze nie widzieliśmy. Curiosity ujęło chmury na Marsie

Tego jeszcze nie widzieliśmy. Curiosity ujęło chmury na Marsie
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
01.06.2021 09:27, aktualizacja: 26.07.2022 14:27

Na powierzchni Marsa przebywa teraz kilka łazików. Najstarszy z eksplorujących Czerwoną Planetę jeździ teraz po niej niczym turysta i robi wspaniałe zdjęcia. Ostatnie pokazuje surowy krajobraz z chmurami w tle. NASA wyjaśnia to zjawisko.

Oczy świata są obecnie skoncentrowane na chińskim łaziku Zhurong oraz amerykańskim Perseverance wraz z dronem Ingenuity. Curiosity zeszło na dalszy plan, lecz nie przestaje zadziwiać zdjęciami, które dostarcza. Jakiś czas temu zobaczyliśmy selfie na tle marsjańskich gór, a teraz to.

NASA tłumaczy, że jeden rok na Czerwone Planecie trwa ziemskie 2 lata. W chwili, gdy Mars jest w najdalszym położeniu od Słońca, spowijają go gęste chmury. Jest to spowodowane znacznym obniżeniem temperatury. Dotychczas nie widzieliśmy tego zjawiska tak dobrze, jak na zdjęciach Curiosty.

Obraz
© © NASA

Pierwsze doniesienia o pojawianiu się chmur na Marsie pochodzą ze stycznia 2021 roku. Wtedy właśnie łazik-turysta przesłał pierwsze zdjęcia zjawiska. W tym roku spodziewamy się wielu interesujących fotografii chmur, które pozwolą naukowcom wniknąć głębiej w badania nad atmosferą Czerwonej Planety.

Według pomiarów badaczy agencji kosmicznej, chmury na Marsie powstają na wysokości około 60 km nad powierzchnią. Składają się one z zamarzniętej pary wodnej. Natomiast te, które są w jeszcze zimniejszych warstwach marsjańskiej atmosfery to głównie zamarznięty dwutlenek węgla, czyli suchy lód. Dokładne zbadanie grubości powłoki chmur zajmie naukowcom jeszcze trochę czasu.

Obraz
© © NASA

Mark Lemmon zajmujący się badaniem chmur mówi, że niektóre formacje na Marsie powstają z obłoków, które są niemal identycznych rozmiarów i tworzą ciekawe wzory. Dzieje się tak przeważnie, gdy chmury tworzą się w tym samym czasie i wszystkie jednocześnie się rozrastają.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)