Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance

Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance21.11.2021 16:18
Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance
Źródło zdjęć: © NASA

Łazik Perseverance wykonał zdjęcie wyjątkowego, marsjańskiego zachodu Słońca. Widać na nim, jak centralna gwiazda naszego Układu Słonecznego znika za wzgórzami w kraterze Jezero.

Należący do NASA łazik Perseverance co jakiś czas dostarcza zdjęcia, które pozwalają zobaczyć, jak wygląda Czerwona Planeta. Na najnowszych z nich można podziwiać Słońce zachodzące za wzgórzami w kraterze Jezero. Zdaniem naukowców, w kraterze o średnicy około 47,5 km, zlokalizowanym na obrzeżu basenu uderzeniowego Isidis, dawniej znajdowała się woda. Dlatego to właśnie tutaj łazik Perseverance szuka śladów starożytnego życia.

Zachód Słońca na Marsie

Poszukiwanie życia na Marsie polega m.in. na znajdowaniu skał, które mogą skrywać ślady życia z przeszłości w postaci materiałów organicznych. Nie jest to jedyne zadanie łazika NASA. Jego wyposażenie służy również do przeprowadzania badań związanych z przyszłą eksploracją planety. Ich wyniki pozwolą na bliższe poznanie Marsa i możliwości wykorzystania znajdujących się tutaj zasobów naturalnych.

Jednym z elementów wspomnianego wyposażenia jest zaawansowany system kamer Mastcam-Z. Pozwalają one na obrazowanie panoramiczne oraz stereoskopowe, a także wykonywanie zbliżeń czy nagrywanie filmów. To właśnie dzięki niemu możliwe było wykonanie zdjęcia marsjańskiego zachodu Słońca, czym NASA pochwaliła się za pośrednictwem Twittera. To pierwsze takie zdjęcie zrobione przez łazik Perseverance.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)