Lądowanie Perseverance na Marsie z innej perspektywy. NASA udostępnia zdjęcia
Od lądowania łazika Perseverance na Marsie minęło już trochę czasu, lecz dopiero teraz agencja kosmiczna NASA udostępniła zdjęcia z widokiem na to wydarzenie z punktu HiRISE. Wygląda to kompletnie inaczej i warto się zainteresować tym tematem.
Łazik Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Krótko po tym przesłał pierwsze czarno-białe zdjęcie, 2 dni później kolorowe, jak też nie zabrakło plików RAW z Czerwonej Planety. Dzięki licznym kamerom, Perseverance udokumentuje Czerwoną Planetę, jakiej jeszcze nie znamy, lecz zanim do tego dojdzie, musie się tam trochę rozgościć. Właściwie już do tego doszło, patrząc na kosmiczne śmieci rozrzucone na powierzchni.
Wróćmy jednak do lądowania. 6 dni po lądowaniu Perseverance, agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia z HiRISE, czyli systemu przetwarzania obrazu w wysokiej jakości zamontowanego na sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter, które lata wokół Czerwonej Planety. Ten kadr przyciąga uwagę.
Na zdjęciu z HiRISE zobaczymy 2 jasne plamki po obu stronach Perseverance oraz ciemne pasmo przed i za pojazdem. Mimo tego, że łazik jest dobrze widoczny (ma ok. 3 x 2,7 metra) to jest oddalony od MRO o około 290 kilometrów, co pokazuje niesamowitą jakość obrazu z systemu obrazowania zamontowanego na sondzie orbitalnej.
To, czego jednak nie widać z MRO, to powierzchnia Marsa. Perseverance widzi liczne kamienie na pustyni obcej planety. Nie jest to jedyne novum. 5 marca 2021 roku, o godzinie 21:30, NASA zdradzi wiele interesujących informacji na temat już zebranych przez łazika danych. Warto śledzić ten temat.