Łazik Curiosity wykonał interesujące zdjęcia chmur na Marsie

Łazik Curiosity wykonał interesujące zdjęcia chmur na Marsie
Marcin Falana

11.08.2017 11:16, aktual.: 26.07.2022 18:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chmury na Marsie to obecnie rzadkość, więc ich zdjęcia, które przesłał łazik marsjański Curiosity, mimo że nie zachwycają wysoką jakością obrazu, są wyjątkowe.

W połowie lipca łazik marsjański Curiosity skierował swoją kamerę NavCam wprost na marsjańskie niebo i wykonał 8 zdjęć przesuwających się chmur. Sonda następnie opuściła aparat i wykonała kolejnych 8 zdjęć lodowych chmur przesuwających się nad dwoma wzgórzami i południowym horyzontem Marsa. Trzeci zestaw zdjęć nie zawiera chmur, które są obecnie rzadkością na czerwonej planecie.

Obraz
© © [NASA](https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6917)

Nie zawsze tak było. Miliardy lat temu klimat Marsa był wystarczająco ciepły, żeby pozwolić na pływanie płynów po jego powierzchni przez długie okresy. W zeszłym roku naukowcy z instytutu Carla Sagana zasugerowali, że chmury cirrus mogły dostarczać niezbędnej izolacji do stworzenia ciekłej wody, która płynęła po powierzchni Marsa jakieś 3,2 miliarda lat temu.

Obraz
© © [NASA](https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6917)

Jednak te dni już dawno minęły i Mars jest obecnie spaloną pustynią - planetą bombardowaną przez promieniowanie kosmiczne. Dzięki Curiosity możemy snuć spekulacje, jak na Marsie było kiedyś, a fotografie, przesłane chyba z najbardziej oddalonego aparatu od Ziemi, robią wrażenie. I to nawet pomimo zaszumienia.

Obraz
© © [NASA](https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6917)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także