Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów

Prywatny kolekcjoner z LAS Vegas kupił zdjęcie Petera Lika pt. „Phantom" za oszałamiającą sumę 6,5 miliona dolarów, czym ustanowił nowy rekord.

© Peter Lik / Phantom

Peter Lik tworzy historię fotografii artystycznej sprzedając najdroższe obecnie zdjęcie na świecie. Prywatny kolekcjoner zapłacił 6,5 miliona dolarów za zdjęcie pt. „Phantom", które Peter wykonał w jednym ze swoich ulubionych miejsc do fotografowania - Kanionie Antylopy w stanie Arizona, USA. Zdjęcie przedstawia podziemną jaskinię szczelinową kształtowaną przez miliony lat przez wodę.

Prywatny kolekcjoner z Las Vegas, który nabył zdjęcie „Phantom" za 6,5 miliona dolarów, kupił także inne prace Petera Lika: „Illusions" za 2,4 miliona oraz „Eternal Moods" za 1,1 miliona dolarów. W tym momencie Lik zajmuje cztery pozycje na liście 20 najdroższych fotografii na świecie.

Poprzednie rekordowe sumy za fotografie artystyczne to 4 338 500 dolarów za zdjęcie pt. Rhine II Andreasa Gurskiego (2011 r), 3,9 mln za Untilted #96 Cindy Sherman (2011 r), 3,6 mln za Dead Troops Talk Jeffa Walla oraz ponad 3,3 mln za dyptyk Gurskiego pt. 99 Cent.

Najdroższy cykl fotograficzny na świecie wykonany także przez Gurskiego składa się z pięciu fotografii ukazujących giełdy w Chicago, Hongkongu, Kuwejcie i Tokio. Całość została sprzedana za 8,4 mln dolarów.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Poznaj najdroższe fotografie świata — galeria

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka Poland National Award - specjalny konkurs dla fotografów z Polski Czy Pixsy zwalczy kradzież zdjęć?

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K! Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek! Europejskie Stowarzyszenie Ślubne Nikon to nowa grupa dla wybitnych fotografów