Fotograf nieruchomości pozywa portal Zillow na 81 mln dolarów

Fotograf nieruchomości pozywa portal Zillow na 81 mln dolarów

Fotograf nieruchomości pozywa portal Zillow na 81 mln dolarów
Monika Homan
28.09.2018 11:08, aktualizacja: 26.07.2022 16:08

George Gutenberg, fotograf nieruchomości z Kalifornii, pozwał portal Zillow o bezprawne wykorzystanie ponad 500 jego zdjęć. Domaga się odszkodowania w wysokości blisko 81 milionów dolarów.

Zillow jest portalem, który umożliwia sprzedaż, kupno oraz wynajem nieruchomości. Ich baza danych obejmuje ponad 110 milionów domów w Stanach Zjednoczonych. Kalifornijski fotograf, George Gutenberg, złożył ostatnio pozew przeciwko portalowi o bezprawne wykorzystanie 543 jego zdjęć.

Według oświadczenia Higbee & Associates, które reprezentuje fotografa w tej sprawie, Zillow miało kopiować zdjęcia z Systemu Wymiany Ofert (MLS) starając się zbudować to, co nazywają "żywa bazą wszystkich domów". Zdjęcia Gutenberga opłacane przez liczne agencje nieruchomości były dostępne w MLS tylko do zakończenia aukcji i natychmiast usuwane.

Fotograf nie ma informacji, czy któraś z agencji, z którymi współpracuje, przekazywała zdjęcia portalowi, jednak według licencji żadna agencja nie ma prawa do przekazania zdjęć komukolwiek bez zgody autora. Wygląda na to, że Zillow po prostu pożyczyło sobie zdjęcia, bez pytania kogokolwiek o zgodę.

Ponieważ portal przekroczył uprawnienia co do wykorzystania ponad pięciuset fotografii Gutenberga, fotograf żąda 150 tysięcy dolarów odszkodowania za każde zdjęcie, co daje kwotę ponad 81 milionów dolarów. Jeśli fotograf wygra sprawę, czeka go całkiem spore wynagrodzenie.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Zillow musiałoby wypłacić miliony dolarów za kradzież zdjęć. W zeszłym roku sąd przyznał 4 miliony odszkodowania firmie VHT, która oskarżyła portal o bezprawne wykorzystanie ponad 28 tysięcy zdjęć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)