Nigdy nie rób tych rzeczy ze swoim sprzętem, bo go stracisz

Nigdy nie rób tych rzeczy ze swoim sprzętem, bo go stracisz

Nigdy nie rób tych rzeczy ze swoim sprzętem, bo go stracisz
Marcin Watemborski
21.06.2020 10:56, aktualizacja: 26.07.2022 14:51

Wypadki chodzą po ludziach – wiadomo. Niestety tym bardziej, jeśli jesteśmy nieuważni i zapominalscy. Zwróć uwagę na te kilka rzeczy, a na pewno oszczędzisz sobie nerwów i wydawania kilku tysięcy na naprawę aparatu lub zakup nowego sprzętu.

Każdemu bez wyjątku zdarzają się wpadki i zapominalstwo. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny, może to nas naprawdę drogo kosztować. Warto mieć zawsze głowę na karku i nie popełniać tych błędów. Wielu już się na nich nauczyło, ty nie musisz.

NIGDY nie zostawiaj rzeczy na dachu samochodu

Kiedy jedziesz na miejsce sesji, robisz zdjęcia i jesteś pochłonięty procesem twórczym bez końca, gapiostwo może się zdarzyć. Niejednokrotnie, gdy robiłem zdjęcia, bywało tak, że układałem sobie sprzęt na dachu auta lub na masce. Nie wiem nawet, ile razy w ostatniej chwili zorientowałem się, że wypadałoby go stamtąd zabrać przed ruszeniem.

Mój kolega Michał miał sytuację, że zostawił topową lustrzankę na dachu i ruszył w pośpiechu. Z jego opowieści wynikało, że aparat stawił opór powietrzu i dziwnym trafem nie chciał się trzymać dachu. Skończył z urwanym bagnetem na asfaltowej drodze. Wolisz nie wiedzieć, jaką minę miał Michał, gdy to się wydarzyło. Przyznam szczerze, że przy okazji jego opowieści nauczyłem się kilku nowych słów.

NIGDY nie ustawiaj statywu na zboczu z jedną nogą wysuniętą bardziej

Jak to śpiewała Marta Mirska: "Zachodni wiatr spienione goni fale". Lepiej, żeby nie pogonił twojego aparatu z górki. Statyw ma 3 nogi po to, by te stabilizowały położenie aparatu zamocowanego na nim. 3, słownie: trzy, nie dwie. Jedna noga, która będzie bardziej wysunięta, osłabi całą misterną konstrukcję akcesorium, nad którym przez lata pracowali inżynierowie. Tak szanujesz ich pracę? Jak nie, to uszanuj swój czas, nerwy i kasę.

Obraz

Ustawiaj statyw w miarę możliwości tak, by nogi były wysunięte po równo, lub by różnica między poziomami nie była zbyt duża. Przy okazji – nie krępuj się i rozstaw je szerzej. Trochę luzu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, ale bez przesady.

*PRO TIP: Jak ten zachodni wiatr zacznie już wiać, staraj się mieć aparat na oku. *

NIGDY nie zostawiaj swojego plecaka / torby bez nadzoru

Okazja czyni złodzieja. Wiem, że możesz być w miejscu, które doskonale znasz, a dookoła mogą być twoi znajomi. Niestety wystarczy jedna osoba, która nieproszona zainteresuje się twoim sprzętem i to nie tak, jak chcesz.

Obraz

Plecak nosimy na plecach, jak sama nazwa wskazuje. Gdy nie jesteś w stanie zabezpieczyć go w jakimś miejscu, skorzystaj z tej niesamowitej funkcji. Polecam serdecznie, twój portfel.

NIGDY nie zostawiaj plecaka / torby otwartej

Pamiętasz mojego kumpla Michała? Tego od samochodu i dachu. No, to Michał miał jeszcze inną historię. Chłopak jest bardzo rozkojarzony i jak zaczyna robić zdjęcia, to zapomina o bożym świecie. Poza tym lubi pracować szybko i nie zapina plecaka, by łapać obiektywy jeden za drugim i żonglować nimi jak cyrkowy artysta z 30-letnim doświadczeniem w branży.

Pewnego dnia Michał tak się spieszył, że zapomniał zapiąć plecaka i jego drogie "elki" gruchnęły o ziemię jedna za drugą. Przypominało to trochę scenę z kotem, choinką i bombkami. Ponownie – Michał nauczył mnie kilku nowych słów. Nie bądź jak Michał, oszczędź sobie nerwów.

Słowem zakończenia – ostrożność jest bardzo ważna podczas sesji zdjęciowej. Dzięki odpowiedniemu zadbaniu o nasz sprzęt możemy oszczędzić nie tylko nerwy i pieniądze. Przy okazji – też mi się zdarzyło podnieść otwarty plecak, zostawić statyw na wietrze i kilka innych rzeczy. W takich chwilach dziękuję asystentom po stokroć, że są bardziej ogarnięci niż ja.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)