Flickr nie usunie zdjęć na licencji Creative Commons

Flickr nie usunie zdjęć na licencji Creative Commons

Flickr nie usunie zdjęć na licencji Creative Commons
Marcin Watemborski
08.11.2018 11:39, aktualizacja: 26.07.2022 16:05

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Flickr wprowadza ogromne zmiany dla użytkowników oraz ograniczenia. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i postanowił nie utrudniać życia ludziom, którzy korzystają z darmowych zdjęć.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy was o tym, że Flickr pod rządami SmugMug wprowadzi duże zmiany. Jedną z nich jest ograniczenie bezpłatnego postowania zdjeć do ilości 1000 obrazów. To i tak całkiem sporo, chociaż nie dla osób, które zarabiają na ich sprzedaży, a pewnie o to właśnie chodzi. Na Flickrze jest również wiele fotografii na licencji Creative Commons, czyli do powszechnego wykorzystania bez konieczności uiszczania opłaty.

Ryan Merkley, prezes organizacji Creative Commons, wspomniał w swojej wypowiedzi na temat tego, że boi się o usunięcie setek tysięcy zdjęć na licencji CC z Flickra. Mówił również o tym, że do organizacji zgłaszali się ludzie z pytaniem, czy można temu zapobiec. Merkley był dobrej myśli ze względu na długotrwałą współpracę z Flickrem oraz SmugMug.

Jak się okazało – ingerencja nie była naprawdę konieczna, ponieważ prezes SmugMug Don MacAskill wrzucił posta na blogu, w którym uspakaja użytkowników. Jeśli posiadacie na swoim Flickrze zdjęcia na licencji CC i jest ich ponad 1000 – nie musicie się o nic martwić, nie zostaną one usunięte. Jednak pojawia się inne ograniczenie – jeśli macie ponad 1000 zdjęć (i są one na licencji CC) nie będziecie w stanie wrzucić większej ich ilości od 8 stycznia 2019 roku. Wiecie, zawsze można założyć kolejne konto… i kolejne… i kolejne.

Flickr Commons dla różnego rodzaju instytucji też może być bezpieczny. Co ciekawe, władze Flickra zapowiedziały również zniesienie opłaty za konta Pro dla organizacji charytatywnych i innych podobnych tworów, więc dalej będziemy mogli oglądać zdjęcia z różnych akcji. Mam szczerą nadzieję, że Flickr NASA zostanie nieruszony i wciąż będą się tam pojawiały wysokiej jakości zdjęcia z misji kosmicznych i życia agencji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)