Flickr nie usunie zdjęć na licencji Creative Commons

Flickr nie usunie zdjęć na licencji Creative Commons08.11.2018 11:39
Flickr nie usunie zdjęć na licencji Creative Commons

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Flickr wprowadza ogromne zmiany dla użytkowników oraz ograniczenia. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i postanowił nie utrudniać życia ludziom, którzy korzystają z darmowych zdjęć.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy was o tym, że Flickr pod rządami SmugMug wprowadzi duże zmiany. Jedną z nich jest ograniczenie bezpłatnego postowania zdjeć do ilości 1000 obrazów. To i tak całkiem sporo, chociaż nie dla osób, które zarabiają na ich sprzedaży, a pewnie o to właśnie chodzi. Na Flickrze jest również wiele fotografii na licencji Creative Commons, czyli do powszechnego wykorzystania bez konieczności uiszczania opłaty.

Ryan Merkley, prezes organizacji Creative Commons, wspomniał w swojej wypowiedzi na temat tego, że boi się o usunięcie setek tysięcy zdjęć na licencji CC z Flickra. Mówił również o tym, że do organizacji zgłaszali się ludzie z pytaniem, czy można temu zapobiec. Merkley był dobrej myśli ze względu na długotrwałą współpracę z Flickrem oraz SmugMug.

Jak się okazało – ingerencja nie była naprawdę konieczna, ponieważ prezes SmugMug Don MacAskill wrzucił posta na blogu, w którym uspakaja użytkowników. Jeśli posiadacie na swoim Flickrze zdjęcia na licencji CC i jest ich ponad 1000 – nie musicie się o nic martwić, nie zostaną one usunięte. Jednak pojawia się inne ograniczenie – jeśli macie ponad 1000 zdjęć (i są one na licencji CC) nie będziecie w stanie wrzucić większej ich ilości od 8 stycznia 2019 roku. Wiecie, zawsze można założyć kolejne konto… i kolejne… i kolejne.

Flickr Commons dla różnego rodzaju instytucji też może być bezpieczny. Co ciekawe, władze Flickra zapowiedziały również zniesienie opłaty za konta Pro dla organizacji charytatywnych i innych podobnych tworów, więc dalej będziemy mogli oglądać zdjęcia z różnych akcji. Mam szczerą nadzieję, że Flickr NASA zostanie nieruszony i wciąż będą się tam pojawiały wysokiej jakości zdjęcia z misji kosmicznych i życia agencji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)