Znajdź swoją złotą godzinę na zdjęcia

Sunset

Sunset

Każdy, kto szuka złotej godziny na zrobienie zdjęć, powinien skorzystać z kalkulatorów, które pomogą ją wyznaczyć.

Złota godzina to termin określający krótki moment w trakcie dnia – tuż po wschodzie słońca oraz tuż przez jego zachodem – gdy światło słoneczne dostarcza nam specyficznego oświetlenia fotografowanych scen. Jest go jeszcze wystarczająco dużo do robienia zdjęć przy naturalnym świetle, ale zmienia się jego kolor i wydłużają się cienie. Zrobione w tym czasie zdjęcia są pełne czaru, tajemniczości i fascynującej gry barw.

Co ciekawe, złota godzina wcale nie trwa godzinę i codziennie wypada o innej porze — zależnie od pory roku i naszego położenia. W polskich szerokościach geograficznych mamy możliwość jej znalezienia przez około dwie godziny. Rano, od mniej więcej 40 minut przed pojawieniem się tarczy słonecznej, aż do około pół godziny po wschodzie słońca, a później przez taki sam okres pod koniec dnia.

Jeśli chcemy wiedzieć, kiedy przychodzi ten moment w naszej okolicy, radzę skorzystać z internetowego kalkulatora, np. Twilight Calculator lub The Golden Hour Calculator. Wystarczy wpisać położenie geograficzne oraz dzień, a w rezultacie otrzymujemy wykres, który pomaga określić najlepszą porę na robienie zdjęć.

Sylights.com — strona, która pomoże w rozmieszczeniu oświetlenia

Źródło: Petapixel

Zobacz również: Obrabiaj wakacyjne krajobrazy przy pomocy Gimpa

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach 180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie Plotka! Sony wyprodukuje obiektywy z wbudowaną matrycą OpenReflex - działająca lustrzanka, którą możesz pobrać z Internetu i samemu wydrukować Tak brzmi Symfonia Nikonów Witajcie w przyszłości. Fotograf testuje Google Glass jako narzędzie do fotografii ulicznej Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe Ciekawy eksperyment: portrety kolodionowe na opakowaniach po negatywach Ile zniesie Nikon D3s? (Uwaga - drastyczne zdjęcia! :) Jak zmienić starą kartę hotelową w osłonę na wyświetlacz? Zbuduj sobie lustrzankę dwuobiektywową z kartonu Szaleni Rosjanie fotografują na jednym z siedmiu cudów świata Pakiet wtyczek marki Nik Software 70% taniej! 320-gigapikseli dookoła Londynu - zobacz największą na świecie panoramę 360 stopni Zobacz, jak wygląda największa budka fotograficzna na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C