Color Assimilation Grid Illusion - iluzja, która koloruje czarno-białe zdjęcia

W jaki sposób pokolorować czarno-białe zdjęcie w GIMPie? To proste. Wystarczy nałożyć na nie siatkę kolorowych linii. I po co bawić się w szczegóły, skoro tyle wystarczy, aby oszukać nasz zmysł wzroku?

Color Assimilation Grid Illusion - iluzja, która koloruje czarno-białe zdjęcia
Źródło zdjęć: © © Manuel Schmalsteig, Øyvind Kolås
Justyna Kocur-Czarny

Øyvind Kolås odkrył, że w bardzo prosty sposób można sprawić, że patrząc na czarno-białe zdjęcie, będziemy widzieć kolory. Poprzez nałożenie siatki, nasze oko odbiera przestrzenie pomiędzy nią, jako kolorowe. Na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy, że tak naprawdę patrzymy na monochromatyczne zdjęcie.

Programista do projektu użył programu GIMP. Nałożył na nie siatkę czerwonego, pomarańczowego, żółtego, niebieskiego i zielonego koloru. Przesycona kolorowa siatka nałożona na obraz w skali szarości powoduje, że przestrzenie, które w rzeczywistości nie są pokolorowane, postrzegamy jako zabarwione.

Obraz
© © Manuel Schmalsteig, Øyvind Kolås

Eksperyment powiódł się także na ruchomym obrazie, a efekty możecie zobaczyć poniżej.

Color Assimilation Grid Illusion

Kolejny przykład to nałożenie kropek, linii, a nawet napisów. Øyvind Kolås uznał jednak, że najlepiej działa siatka.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Øyvind Kolås przez wiele lat pracował nad zrozumieniem i tworzeniem mediów cyfrowych - w szczególności mediów wizualnych. Podczas studiów na Norwegian University of Science and Technology jako student i młody badacz był jednym z pierwszych nauczycieli akademickich powiązanych z ColourLab, specjalizującego się w fenomenologii i iluzjach wizualnych. Tam zafascynowały go zagadnienia przetwarzania wizualnego. Obecnie bada możliwości obrazowania cyfrowego. Jego celem jest udostępniania światu nowych algorytmów i podejść, za pomocą narzędzi, które są już w powszechnym użyciu.

Jeśli chcecie wesprzeć pracę programisty, możecie to zrobić pod tym linkiem. Jeśli jesteś zainteresowany zabawą z tą koncepcją, Kolås doda tę operację do GIMP-a pod nazwą siatka asymilacji kolorów. Będzie ona dostępna od następnego wydania GIMP-2.10.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiblogiInspiracje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)