Sztuczna inteligencja zmieni oświetlenie twojego zdjęcia

Sztuczna inteligencja zmieni oświetlenie twojego zdjęcia
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny

17.07.2019 09:22, aktual.: 26.07.2022 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa naukowców z Uniwersytetu w San Diego i pracownicy Google’a wynaleźli sposób jak zmienić oświetlenie zdjęcia w mniej niż sekundę. I to już po tym jak naciśniesz spust migawki.

W fotografii najważniejsze jest światło. To, jakiego oświetlenia użyjemy, ma decydujące znaczenie dla charakteru zdjęcia. Nie jest to jednak proste zadanie, chyba, że masz pod ręką sztuczną inteligencję.

Naukowcy nauczyli sztuczną inteligencję rozpoznawać różne rodzaje oświetlenia. Maszyna uczy się szybko i na podstawie kilkunastu zdjęć była w stanie stworzyć własne ustawienia. Rodzaj, ilość i temperatura światła - to wszystko będzie można modyfikować już po wykonaniu zdjęcia.

Obraz

Do “treningu” wykorzystano zdjęcia 18 osób wykonane z 7 różnych kątów w tym samym czasie. Na podstawie tych danych, naukowcy byli w stanie dowolnie animować rodzaj i ilość światła na zdjęciach. Efekt wygląda naprawdę realistycznie. Zobaczcie na filmie.

Single Image Portrait Relighting - SIGGRAPH 2019

Nowy wynalazek budzi zasadne skojarzenia z trybem portretowym w iPhonach. Ten system nie używa jednak żadnych danych poza podstawowym obrazem RGB i daje lepiej widoczne gołym okiem rezultaty. Póki co tą techniką możemy uzyskać zdjęcie o wymiarach 640x640 pikseli. Nie jest to może demon rozdzielczości, ale dobry krok w stronę aplikacji do obróbki zdjęć skierowany w stronę nieprofesjonalnego użytkownika.

Aplikacja jest jeszcze we wstępnej fazie rozwoju, ale daje duże nadzieje, że będzie działała naprawdę dobrze. Biorąc pod uwagę duży udział pracowników Google’a w przedsięwzięciu możemy się spodziewać, że to do użytkowników ich smartfonów aplikacja trafi jako pierwsza.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)