Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami

Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami

Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami
Marcin Watemborski
23.05.2017 08:09, aktualizacja: 26.07.2022 18:30

Wielu retuszerów specjalizuje się w ręcznym koloryzowaniu czarno-białych fotografii. Taka praca zajmuje dużo czasu i potrzeba tu naprawdę ogromnej wiedzy. W zeszłym roku Richard Zhang opracował algorytm, który automatyzuje ten proces. Zobaczcie, co potrafi jego ulepszona wersja.

Niespełna rok temu usłyszeliśmy o algorytmie zaawansowanej analizy zdjęć, który potrafił się uczyć rozumienia koloru i automatycznie wlewać barwy w czarno-białe zdjęcia. Za jego rozwój był odpowiedzialny Richard Zhang z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkley. Niestety, gdy wtedy sprawdzaliśmy jego działanie, nie było ono specjalnie zadowalające.

Obecnie Zhang ze swoim zespołem postanowił opracować program, a nie tylko aplikację internetową, gdzie koloryzowanie zdjęć nie będzie przebiegało w pełni automatycznie. Dzięki iColor użytkownik może kontrolować cały proces, dzięki czemu końcowy efekt powinien być znacznie lepszy.

Obraz

W najnowszej wersji algorytmu kontrola polega na umieszczeniu znaczników na zdjęciu i dobieraniu koloru – można to zrobić za pomocą sugerowanej palety lub wybrać kolor ręcznie. Dzięki temu fotografia nabierze innego wyrazu, a my będziemy mogli dowolnie nią manipulować. Wprowadzenie ręcznego trybu korekcji barwnej na pewno spodoba się retuszerom zajmującym się profesjonalnie koloryzacją – może to stanowić bazę, podgląd do dalszej pracy.

Obraz

Naukowy opis, zawierający wszystkie szczegóły procesu, znajdziecie na GitHubie, gdzie Zhang tłumaczy działanie algorytmu i programu krok po kroku. Jeśli chcecie sprawdzić na własnych zdjęciach, jak działa iColor, przygotujcie się na trochę grzebania w ustawieniach. Program możecie bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)