Po "selfie" nadchodzi "petsie". Jaki trend w fotografii społecznościowej będzie następny?

Według badań Samsunga już prawie 2/3 aktywnych użytkowników mediów społecznościowych w Wielkiej Brytanii wrzuca zdjęcia ze swoimi zwierzakami. Nowy trend polegający na używaniu smartfonów jako aparatów fotograficznych może okazać się bardzo korzystny z punktu widzenia budowania świadomości fotograficznej użytkowników serwisów społecznościowych.

W Wielkiej Brytanii moda na umieszczanie w profilach społecznościowych zdjęć z pupilami trwa już od paru miesięcy. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Samsunga prawie 2/3 Brytyjczyków przyznaje, że regularnie udostępnia w Internecie zdjęcia typu "petsie" (nazwa pochodzi od angielskiego słowa "pet", które oznacza 'domowe zwierzątko'). Dlaczego to robią?

42% Brytyjczyków publikuje zdjęcia swoich zwierząt, ponieważ je… kocha. Bardzo często uwieczniane są wywołujące uśmiech na twarzy zachowania zwierzaków, które niekiedy stają się hitami Internetu. Które zwierzęta najczęściej inspirują właścicieli, aby pokazać je w sieci?

Najczęściej fotografowane są psy (62%), koty zajmują drugie miejsce (52%). Rzadziej fotografowane są króliki (8% właścicieli regularnie wrzuca zdjęcia z nimi) i świnki morskie (4%).

Uważam, że taka zmiana trendu w używaniu aparatów fotograficznych (i publikowaniu zdjęć w Internecie) może pozytywnie wpłynąć na rozwój świadomości fotograficznej. Poza ćwiczeniem się w prawidłowym komponowaniu obrazu lub oświetlaniu zdjęć może to przynieść inne pozytywne skutki. Jakie?

Ostatnio styl "selfie" został wykpiony, gdy europoseł Kurski sfotografował się na barykadach Majdanu. Jeśli do tej pory przeważał trend fotografowania siebie w przeróżnych konfiguracjach, sytuacjach i miejscach, mających świadczyć o tym, że nasze życie jest ciekawe, a my sami atrakcyjni, to teraz internetowa brać postanowiła rozejrzeć się dookoła i skierować smartfony na swoje pupile. A to już świadczy o tym, że potrafimy dostrzec wokół siebie inne istoty, które również mogą być interesujące.

Idąc tym tropem, następne w kolejności powinny być pocieszne brzdące. Mogę podsunąć pomysł na nazwanie takiego trendu: „babie/babies”? Oczywiście już teraz nie brakuje takich zdjęć, ale mówimy o trendzie, o czymś, co jest modne i co warto naśladować. Kto wie, może później skierujemy aparaty na sąsiadów, kolegę/koleżankę z pracy, panią w sklepie spożywczym lub chociaż babcię czy mamę/tatę, czyli na osoby, które są nam znane, ale czy znajome? Czy wiemy, co lubią robić, co ich denerwuje, a co inspiruje?

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Jakieś pomysły na nazwy dla takiego trendu? Może „experience/experiences” – od angielskiego słowa „doświadczać” (w sensie poznawać) lub „discoverie/discoveries” – „odkrywać” ludzi ze swojego otoczenia. Pamiętajmy, że fotografia i aparat fotograficzny w przypadku wielu cenionych fotografów są tylko narzędziem, pretekstem do poznania nowych ludzi, do otwarcia się na nich, do rozmowy z nimi. A to prowadzi do ich zrozumienia, akceptacji i tolerowania…

Czy świat nie będzie lepszy, jeśli nasz „rozwój fotograficzny” pójdzie w kierunku otwarcia na coś więcej niż „selfie”, czyli siebie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Autor Zdjęcia Roku WPP znajomym przewodniczącego jury. Czy regulamin został złamany? Obrady jury nad filmami Nikon Film Festival rozpoczęte! Magnum Photos doceniło naszego blogera Adriana Wykrotę doc! photo magazine po raz dwudziesty Rok 2014 rokiem fotografii! Christer Strömholm w Dunkers Hasselblad znów serwuje odgrzewane kotlety w cenie trufli Fotbox, kupuj i sprzedawaj, czyli stocki The Real Toy Story. Za drzwiami chińskiej fabryki zabawek Weź udział w bezpłatnych warsztatach on-line World Press Photo Academy DEBUTS - nowy projekt doc! photo magazine i contra doc! Przeróbka, która nie popłaca. AP zrywa współpracę z laureatem Pulitzera Teledysk, w którym wokalistka jest "photoshopowana" w trakcie śpiewania Fotografia, która nami manipuluje… na nasze własne życzenie Mobilny Lightroom ma kosztować 99 dolarów rocznie? Czy będziemy musieli płacić za zdjęcia w miejscach publicznych? Nowe funkcje w Photoshopie CC! Tak wykrywa się manipulacje na zdjęciach w Polsce Projekt Przetwórnia. Skonsultuj zdjęcia z Jackiem Porembą i wygraj wystawę w Galerii Pauza Filip Ćwik autorem kalendarza Fujifilm Instax 2014 z chińskimi motywami zwierząt Disqus powrócił na Fotoblogię! Zaginiony chłopak odnaleziony dzięki zdjęciom fotoreporterki AP Filmy w fotoksiażkach - tylko na cewe-fotoksiazka.pl   "Fotograf" - świetna powieść graficzna dla każdego [recenzja] Trwa Nikon Film Festival – festiwal krótkich form filmowych!

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Pomożesz wydać świetną książkę Damiana Chrobaka? Rusza zimowy cashback Olympusa Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii