Zaskakujące wyniki badania wykazują, że już selfie może stać się przydatnym narzędziem dla każdego

Dla wielu osób robienie selfie to pamiątka albo sposób na wyrażenie własnego „ja”. Inny uważają, że to irytujący zwyczaj XXI wieku. Firma Sony zleciła przeprowadzenie badań, które dowiodły tego, że w selfie najczęściej wykorzystywaną opcją w smartfonach jest robienie autoportretów. Niedługo może stać się to przydatne przy wielu działaniach.

Zaskakujące wyniki badania wykazują, że już selfie może stać się przydatnym narzędziem dla każdego
Źródło zdjęć: © © Sony
Marcin Watemborski

27.01.2017 | aktual.: 26.07.2022 18:39

Selfie to autoportret wykonywany obecnie przeważnie za pomocą smartfona i przedniego aparatu. Oprócz bycia pamiątkowym zdjęciem może okazać się przydatnym narzędziem identyfikacji użytkownika na takich polach, jak: bankowość, zakupy, służba zdrowia oraz randkowanie.

Przeprowadzona ankieta dowiodła, że ponad 1/3 konsumentów czułaby się bezpieczniej, gdyby banki wykorzystywały hasła oparte na selfie, natomiast ¼ badanych chciałaby mieć kontakt ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu za pośrednictwem selfie lub wideokonferencji.

Badania przeprowadziła organizacja futurologiczna Futurizon oraz firma OnePoll na grupie 6500 osób z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Hiszpanii. Podsumowanie ukazuje interesujące podejście do kwestii selfie.

Obraz
© © Materiały prasowe Sony

[h4]Ankietowani uważają, że selfie sprawdziłyby się na poniższych płaszczyznach:[/h4]

[olist][][b]Randki[/b]: Dzięki zrobieniu wspólnego selfie dowiemy się, co nasz partner naprawdę o nas sądzi.[][b]Służba zdrowia[/b]: Ponad ¼ ankietowanych woli mieć kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu widząc jego selfie lub odbywając wideokonferencję.[][b]Rozrywka[/b]: Około połowy ankietowanych poszukiwaczy przygód chciałoby spróbować „selfiecoastera” – kolejki górskiej, która rejestruje reakcję podczas przejazdu.[][b]Siłownia/ Fitness[/b]: Selfie połączone by było ze sztuczną inteligencją by monitorować parametry życiowe podczas ćwiczeń oraz kontrolować poprawne wykonywanie ćwiczeń i poprawiać technikę.[][b]Mierzenie ubrań[/b]: Stworzenie trójwymiarowego modelu ciała pozwoliłoby na wirtualne mierzenie ubrań.[][b]Zakupy[/b]: Dzięki selfie można by zmieniać wirtualnie stroje, by dopasować je do sylwetki za pomocą jednego przycisku.[][b]Życie społeczne[/b]: Płacenie za wejście do kina lub za atrakcje turystyczne za pomocą selfie.[][b]Robotyka[/b]: Wykorzystanie smartfona do kontrolowania drona tak, by ten wykonywał selfie z różnych ekstremalnych kątów.[*][b]Dom[/b]: Wykorzystanie selfie do zabezpieczenia samochodu oraz mieszkania.[/olist]

Dr Ian Pearson, futurolog i twórca raportu „Przyszłość Selfie”, zwraca uwagę na to, że wyniki badań pokazują interesującą zmianę postrzegania autoportretów. Ludzie przestają myśleć o selfie, jako o głupich fotkach, a zaczynają zauważać w nich potencjał do wykorzystania w różnych dziedzinach życia. Pearson uważa, że w przeciągu kilku najbliższych lat selfie mogą zacząć być wykorzystywane w poważny sposób. Jakie są podstawy do takiego twierdzenia?

Wykorzystywanie rozpoznawania twarzy do identyfikacji nie jest nowym pomysłem, firmy rozważają to od dawna. Ważnym trendem jest też biometria - ludzie ją lubią, bo nie muszą zapamiętywać PIN-ów ani skomplikowanych haseł. A rozpoznawanie twarzy jest jednym ze sposobów identyfikacji biometrycznej. Rozpoznawanie np. tęczówki jest trudniejsze technologicznie, a zrobienie selfie jest proste i znajome.
Obraz
© © Materiały prasowe Sony

Zastanawiam się jednak, jak dokładne musiałoby być selfie i czy byłby to jedyny sposób weryfikacji tożsamości. O ten i wiele innych aspektów zapytała Doktora Pearsona redaktor naczelna WP Tech Joanna Sosnowska.

(...) ktoś mógłby wykorzystać zdjęcie, które już opublikowałaś w internecie. Tu musiałyby być zastosowane jeszcze inne środki bezpieczeństwa - np. telefon, którym robisz selfie rozpoznaje cię i w ten sposób mamy już pierwszy etap za sobą. Chodzi o to, żeby telefon rozpoznał osobę ze zdjęcia, jeszcze zanim zacznie wysyłać zaszyfrowane dane. Takie systemy muszą być wprowadzone przez banki. dodatkowym poziomem zabezpieczenia może być konkretny grymas albo wyraz twarzy.Technologia jest już gotowa, teraz to kwestia decyzji i wprowadzenia jej w życie. Czyli prawdopodobnie najbliższych kilku lat.

Pełną rozmowę z autorem raportu o przyszłości selfie przeczytacie już niebawem na WP Tech. Tymczasem więcej informacji na temat badań znajdziecie na blogu Sony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
newsyInspiracjesmartfony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)