Spencer Tunick i jego akty wielu bohaterów

Ludzkie ciała jako rzecz najbardziej naturalna na świecie. Element krajobrazu, uzupełnienie sceny. Rozpływające się jak substancja, opływające kształtem elementy architektury. Bez podkreślania aspektów seksualnych, jako wyraz zmiany postrzegania nagości.

© Spencer Tunick / www.spencertunick.com

Spencer Tunick zaistniał w świecie fotografii dzięki nietypowym aranżacjom składającym się z reguły z dużej liczby osób w nietypowych strojach. Jego modele pozują… nago.

Wczesne prace Tunicka skupiają się na jednostce lub nieznacznej liczbie nagich postaci. Pierwszy głośny akt pochodzący z 1994 roku liczył w porównaniu z obecnym rozmachem fotografa mało modeli, bo tylko 28. Był jednak zwrotem w jego karierze. Akt przed budynkiem ONZ na Manhattanie zapoczątkował serię ponad 65 instalacji umiejscowionych w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Tunick chce ukazać, jak grupa nagich osób może przeobrazić się w zupełnie nowy, ikonograficzny kształt. Ciała wtapiają się w krajobraz, tworząc jego „naturalną” część.

Mexico City, 2007

Fotografie Tunicka cechują się niesamowitym rozmachem. Swoje sceny umieszcza on w monumentalnych gmachach, dziczy albo rozpoznawalnych przestrzeniach miejskich. W każdej z nich może wziąć udział nawet parę tysięcy nagich statystów. Najwięcej, bo aż 18 tys. nagich osób uczestniczyło w sesji w 2007 roku w Meksyku. Prace Tunicka poruszają, inspirują i bulwersują. Poświęcono mu 3 filmy dokumentalne produkcji HBO.

W sesjach Tunicka bierze udział od kilku do kliku tysięcy nagich wolontariuszy. Jego fotografie często są trudne logistycznie do zorganizowania, a także wywołują duże poruszenie wśród władz. W Nowym Jorku fotograf został aresztowany 3 razy podczas prób zrobienia zdjęcia. Wnosił do władz miasta i wyższych instancji pisma, aby uchronić siebie i modeli przed aresztowaniem. Ostatecznie na 10 lat zrezygnował z robienia zdjęć w Nowym Jorku.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Gdyby ktoś miał ochotę, na stronie Spencera można się zarejestrować, aby wziąć udział w takiej ekscentrycznej sesji :)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Destrukcyjna natura kreacji w pracach Chrisa Slabbera Nowojorscy rowerzyści, czyli uliczny projekt Sama Polcera Pasja pełna ruchu. Prace Adama Kokota Fotografie XXI wieku - niesamowite rendery 3D 12 kilometrów nad nami. Podniebny świat stewardes na zdjęciach Briana Finke'a Portrety czworonożnych bohaterów tragedii w World Trade Center Co łączy aparat fotograficzny z zestawem perkusyjnym? Zdjęcia www Sieci #8, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Współczesna Anglia widziana przez obiektyw 130-letniego aparatu 5 najbardziej denerwujących rzeczy w nowoczesnych aparatach cyfrowych Kobiety z klasycznych obrazów przerobione na współczesne rozmiary Zdjęcia www Sieci #7, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Historia w kolorze. Archiwalne zdjęcia koloryzowane przez Danę Kellera Spojrzenie na Majdan kobiecym okiem. Nagrodzone na GPP zdjęcia Simony Supino O rolach i tożsamości kobiet. Projekt Wanna Iwony Lenik Błękitne krajobrazy Islandii pokazane w bajkowy sposób Prawdziwe oblicze wielkich metropolii Japonii Czym jest nowoczesna fotografia mody? Zdjęcia www Sieci #6, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia "Zorza" Katki Szczepkowskiej, czyli portrety pełne lekkości Prawdziwe zdjęcia wirtualnego świata z gier GTA 36 krajów, 600 dni, 200 tys. km, 5 motocykli - najlepsze selfie, jakie widziałeś Pierwsza Komunia Święta. Kilka zdjęć, które mogą zainspirować

Popularne w tym tygodniu:

”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Są małżeństwem od 70 lat. Postanowili uczcić to sesją zdjęciową pełną miłości Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Pojawili się na jednym zdjęciu 11 lat przed tym, gdy się poznali Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym? Nowa okładka Vogue Polska jest lepsza niż poprzednia. Powinna być pierwszą?