Portrety czworonożnych bohaterów tragedii w World Trade Center

Portrety czworonożnych bohaterów tragedii w World Trade Center

Moxie — Winthrop, MA
Moxie — Winthrop, MA
Źródło zdjęć: © © Charlotte Dumas / charlottedumas.nl
Magda Szewczuwianiec
04.06.2014 12:56, aktualizacja: 04.06.2014 21:58

Bohaterowie na dziesiątkach wzruszających fotografii. Portrety wykonane po latach, oczy noszące ślady czasu i przeżyć tamtego dnia. Charlotte Dumas sfotografowała… psy.

11 września 2001 roku to dzień, który wpłynął na losy całego świata. Gdy runęły dwie wieże, do akcji wkroczyły nie tylko zastępy ratowników, strażaków i pracowników służb bezpieczeństwa, ale także ponad 100 wyszkolonych psów. Psy z 26 jednostek z 18 stanów pracowały niestrudzenie dzień i noc, by odnaleźć zaginionych w gruzach World Trade Center i Pentagonu.

Bretagne — Cypress TX
Bretagne — Cypress TX© © Charlotte Dumas / charlottedumas.nl

Dokładnie 10 lat później holenderska fotograf Charlotte Dumas postanowiła złożyć hołd psim bohaterom, uwieczniając ich na zdjęciach w projekcie „Retrieved”. Owocem podróży po dziewięciu stanach Ameryki, od Teksasu po Maryland, są niebanalne fotografie psich ratowników w ich domach. Pomimo siwiejących pysków, słabnącego wzroku i sztywniejących stawów zobaczyła tę samą czujność i niesamowitego ducha, jakiego okazały w 2001 roku.

Guinness — Highland, CA
Guinness — Highland, CA© © Charlotte Dumas / charlottedumas.nl

„Dziesięć lat temu te zwierzęta były w tym samym miejscu, w tym samym czasie, z tego samego powodu: by pracować”, mówi Charlotte Dumas. „To doświadczenie je połączyło i było dla mnie niesamowitą zachętą do kontynuowania tego tematu i sfotografowania psów”.

Tara — Ipswich, MA
Tara — Ipswich, MA© © Charlotte Dumas / charlottedumas.nl

Charlotte Dumas nie chodziło nawet o stworzenie wzruszających portretów, upamiętniających rocznicę zamachów z września 2001, tylko o oddanie swoistego hołdu ratownikom i ich niestrudzonym psom. Dumas wspomina rozmowę z Denise Corliss, opiekunką i właścicielką golden retrievera wabiącego się Bretagne. Pies towarzyszył zmęczonemu strażakowi, próbującemu zaczerpnąć tchu wśród gruzów. Po latach doszło do wzruszającego spotkania: podczas ceremonii upamiętniającej ofiary zamachów strażak rozpoznał psa i jego opiekunkę.

Abigail — Ojai, CA
Abigail — Ojai, CA© © Charlotte Dumas / charlottedumas.nl

Psy odegrały ogromną rolę w akcji ratowniczej ocalałych po zamachach z września 2001. Odrobina szczerego, psiego zaangażowania dała nadzieję ludziom, którzy utknęli wtedy w chaosie i przerażeniu. Pomimo że psich ratowników nie ma już wśród nas, dzięki pracy Charlotte Dumas zostały należycie upamiętnione.

Orion — Vacaville, CA
Orion — Vacaville, CA© © Charlotte Dumas / charlottedumas.nl
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)