Mężczyzna znalazł zdjęcia sprzed 50 lat i postanowił odnaleźć ich bohaterów. Udało mu się!

Mężczyzna znalazł zdjęcia sprzed 50 lat i postanowił odnaleźć ich bohaterów. Udało mu się!

Mężczyzna znalazł zdjęcia sprzed 50 lat i postanowił odnaleźć ich bohaterów. Udało mu się!
Marcin Watemborski
27.02.2021 10:08, aktualizacja: 26.07.2022 14:32

Victor Galusca odnalazł w 2017 roku zbiór zdjęć autorstwa Zaharii Cusnira – tajemniczego fotografa z miejscowości Rosietici w dzisiejszej Mołdawii. Ten artysta dokumentował wielu mieszkańców, a niektórzy żyją do dziś. Oto jak wyglądają teraz odnalezieni przez Victora.

Victor Galusca znalazł zdjęcia ludzi z jego rodzinnej miejscowości – Rosietici w Mołdawii. Leżały one w opuszczonym budynku, o którym większość już zapomniała. Okazało się z czasem, że popełnił je Zaharia Cusnir, miejscowy fotograf.

Według tego, co udało się ustalić Galusce, Cusnir był fotografem-amatorem i zmarł w 1993 roku. Mimo problemów z władzami ZSRR, artysta uciekał w świat fotografii tradycyjnej. Głównym tematem jego zdjęć było życie codzienne – śluby, pogrzeby, po prostu otaczający go ludzie.

Kiedy w styczniu 2020 roku pisałem o znalezisku Galusci, ruszała właśnie specjalna strona internetowa, dzięki której Victor chciał odnaleźć ludzi ze zdjęć Cusnira. W połączeniu z ich opowiedzianymi historiami portrety nabierały nowego wyrazu. Chęć rozbudowania aspektu dokumentalnego tych fotografii o opowieści bohaterów jest uwarunkowana brakami w materiałach historycznych na temat życia codziennego w ZSRR. Victor Galusca odnalazł 6 osób z dawnych zdjęć.

Axenia Bulhac
Axenia Bulhac© © Zaharia Cusnir

Axenia Bulhac pracowała kiedyś w przedszkolu – dziś nie słyszy i mało może przekazać o sobie.

Tamara Cusnir
Tamara Cusnir© © Zaharia Cusnir

Tamara Cusnir natomiast jest odległą krewną fotografa, który zrobił zdjęcia – pamięta, że był inteligentny i interesujący.

Vasile Tokarchuk
Vasile Tokarchuk© © Zaharia Cusnir

Vasile Tokarchuk natomiast miał poślubić Tamarę i pamięta, jak piękną dziewczyną kiedyś była. Ułożyło się jednak inaczej i do ślubu nie doszło. Mąż Tamary nie żyje, żona Vasile również. Victor chce ich przekonać, by spotkali się po latach.

Aurel Sermaniuc
Aurel Sermaniuc© © Zaharia Cusnir

Aurel Sermaniuc jest jednym z 300 mieszkańców Rositieci. Bohater zdjęcia i jego żona byli zaskoczeni, gdy zobaczyli fotografię. Zwłaszcza tym, że kobieta dostrzegła zniszczone buty Aurela.

Sergiu Cebotari
Sergiu Cebotari© © Zaharia Cusnir

Gdy Sergiu Cebotari zobaczył zdjęcie z czasów młodości, zaczął płakać. Przez całe życie pracował jako listonosz, a teraz nie ma na nic siły i całymi dniami leży w łóżku. Prywatnie był mężem jednej z córek fotografa, lecz ta zmarła w 2019 roku, a Sergiu podupadł na zdrowiu.

Vera Borsh
Vera Borsh© © Zaharia Cusnir

Vera Borsh stanęła przed obiektywem Zaharii Cusnira tylko 2 razy w życiu, więc nie pamięta go dobrze. Pamięta jedynie, że sukienkę ze zdjęcia uszyła sobie sama i szła szukać fotografa, który ująłby ją na zdjęciu.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)