BBC uczy nas, jak nagrywać zachwycające dokumenty za grosze. My też mamy coś dla was

BBC znane jest ze świetnych materiałów nie tylko fabularnych, ale i dokumentalnych. Na swoim kanale na YouTube prezentują jak stworzyć dobrej jakości dokumenty po kosztach. My, jako fotografowie, również staramy się ograniczać koszty, by pokazać wam jak osiągnąć świetne efekty.
Od 1 lutego 2016 roku kanał BBC Knowledge będzie dostępny pod nazwą BBC Earth. Zastanawiacie się co to takiego? Oto odpowiedź!
BBC Eath to kanał telewizyjny skierowany do ludzi żądnych poznania świata, którzy chcą zgłębić tajniki wszystkiego, co nas otacza. Misją programu jest nie tylko przedstawienie wiedzy, ale i dostarczenie rozrywki całej rodzinie poprzez pokazywanie przeróżnych przygód i zjawisk mających miejsce we wszechświecie.
Oprócz tego istnieje również kanał YouTube BBC Earth Unplugged, na którym prezenterzy znanej stacji pokazują jak po kosztach zrealizować interesujące materiały. Dają nam narzędzia i technikę, której wykorzystanie jest ograniczone tylko przez naszą wyobraźnię.
Dzisiaj chcemy skoncentrować się jednak na ostatnim odcinku Cheap Shot Challange. Sam Hume pokazuje w nim jak bez profesjonalnych kamer wykonać piękne ujęcia dzikiej przyrody. Prezentowany materiał został nagrany przy wykorzystaniu smartfona oraz prostych gadżetów, które każdy z was może zrobić sam, lub za grosze kupić przez internet.
Jeśli chcielibyście stworzyć obracający się, płynący time lapse wykorzystajcie do tego jedną z aplikacji na waszego smartfona i przyczepcie telefon do obrotowego timera do gotowania jajek. Trochę taśmy klejącej oraz wyobraźni i gotowe!
Na pewno widzieliście kiedyś piękne kadry lecące przez krajobraz. Profesjonalni operatorzy używają do tego drogich crane'ów, ale można zrobić to ramię przy wykorzystaniu kilku desek, metalowych mocowań, które kupicie za kilkanaście złotych oraz statywu.
Oczywiście samo operowanie telefonem to nie wszystko – liczą się jeszcze kadry. Warto zainwestować w obiektywy do smartfona mocowane za pomocą klipsa. Jeśli dobrze poszukacie w internecie znajdziecie takie za naprawdę niską cenę. Ja swoje kupiłem kiedyś za ok. 20 PLN w jednym z supermarketów.
Film przyrodniczy bez kilku ujęć w zwolnionym tempie jest niekompletny. Zastanawiacie się jak to zrobić? Sprawdźcie ustawienia aparatu w swoim telefonie. Większość z nich prawdopodobnie ma opcję nagrywania w slow motion. Wystarczy znaleźć tylko obiekt, który się porusza, ustawić smartfona na małym statywie (mocowania znajdziecie w prawie każdym sklepie z rtv/agd oraz na stoiskach z akcesoriami).
Dzięki przedstawionym narzędziom możecie osiągnąć naprawdę interesujący efekt profesjonalnego nagrania dokumentalnego, bez wydawania wielkich pieniędzy., a przy użyciu urządzenia, które większość czasu spędza w waszej kieszeni. Spróbujcie pobawić się w ten sposób i pokażcie nam efekty waszej pracy.
W porządku, mamy jakiś początek. Wielu z nas uwielbia kręcić filmy pod wodą. Sam podjął wyzwanie i stworzył bardzo interesujące rozwiązanie dla nagrywania smartfonem pod wodą. Zobaczcie sami!
A gdybyśmy tak poszli o krok dalej? Skoro mamy ujęcia podwodne to dlaczego nie pokusić się o kadry z powietrza. W tym odcinku znany nam prezenter pokaże Wam jak za pomocą smartfona, butelki, kilku baloników i wędki zrobić "taniego drona". Muszę przyznać, że efekt jest całkiem zadowalający!
Czy wiedzieliście, że na naszym kanale YouTube znajdziecie wiele rad przedstawionych w bardzo przystępny sposób? Nasz redaktor – Kuba Kaźmierczyk – cyklicznie nagrywa dla Was materiały, w których tłumaczy tajniki fotograficznego kunsztu. Poniżej przypominamy Wam kilka z nich.
Skoro kręcimy dokument to przyda nam się na pewno slider by uzyskać przyjemne dla oka płynące i stabilne ujęcia. Zobaczcie jak z szyny i deski do krojenia zrobić profesjonalne narzędzie! Jeśli chcielibyście jednak trochę mniejszy i bardziej mobilny slider zobaczcie tutaj.
Trochę wyżej wspominałem o tym, że przydałoby się zamontować smartfona na statywie. Ale po co właściwie wydawać na to kupę kasy? Kuba miał dokładnie ten sam problem, więc postanowił zmajstrować coś sam.
Oprócz tego na naszym kanale YouTube znajdziecie wiele innych poradników związanych z robieniem gridów, gobo, czy podkładek do zdjęć kulinarnych. Zapraszamy serdecznie!
Mamy nadzieję, że podobają się wam nasze materiały. Napiszcie w komentarzach, co chcielibyście poznać, a my postaramy się sprostać waszym oczekiwaniom.

Polecane przez autora:
- Te zdjęcia pokazują, jak odżywają polskie miasta, gdy znikają reklamy
- Mężczyzna znalazł zdjęcia sprzed 50 lat i postanowił odnaleźć ich bohaterów. Udało mu się!
- Odwiedź Paryż lat 20. XX wieku w kolorze, 4K i 60 kl./s. Miasto miało wspaniałą atmosferę
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze