Chcesz fotografować klasykiem? Wydrukuj sobie aparat

Obecnie przechodzimy pewnego rodzaju renesans fotografii tradycyjnej. Dzieję się tak w dużej mierze za sprawą zabawkowych aparatów, wykorzystywanych do lomografii. Nie macie kasy na wylansowane LOMO? Wydrukujcie je na drukarce 3D.

© Amos Dudley / amosdudley.com

SLO to nowy aparat na film 35 mm, który pojawił się na rynku. Jednak troszkę się różni. Każda jego część została stworzona za pomocą drukarki 3D. Aparat zaprojektował Amos Dudley, który postanowi zrobić to sam!

SLO to skrót od „single lens objective”. Aparat ma w sobie mechaniczną migawkę, a jego wzornictwo jest nader proste. Z zewnątrz wygląda absolutnie jak plastikowa zabawka dla dziecka, ale w tym tkwi jego piękno. Najlepsze jest to, że jest on w pełni funkcjonalny.

Elementami, które Amos musiał zaprojektować są: komora ładowania filmu, mechanizm naciągu filmu i szpulki, migawka, przysłona, obiektyw, pokrywka komory filmu oraz światłoszczelna konstrukcja.

Drukarka 3D jest w stanie wydrukować wszystko, co wrzuci się do programu jako projekt. Dudley w myśl minimalizmu, postanowił zaprojektować aparat tak, by do jego produkcji zużyć jak najmniej materiału, wydrukować części jak najszybciej oraz zachować przy tym pełną jego funkcjonalność. Do tego przedsięwzięcia, Amos wykorzystał drukarkę Form 2 SLA, która jest w stanie stworzyć gotowy wydruk z marginesem błędu do 0.075 mm.

Co do samej budowy i funkcjonowania aparatu – wszystko jest dość proste. 6 pełnych obrotów gałką przesuwu filmu jest równe 24 klatkom. Za mocowaniem obiektywu znajduje się ruchoma przysłona. Film ładowany jest jak w klasycznych aparatach – na tylnej ściance korpusu, w komorze ładowania, do jej otwarcia służy specjalny przycisk, dzięki któremu odskakuje blokada i otwiera się pokrywa.

Zobacz również: Ciekawy efekt bokeh w 5 minut

Do wydrukowania obiektywu posłużyła drukarka stereolitograficzna, która może pracować na twardszych materiałach, a jej rozdzielczość wynosi 25 mikronów na każdą z warstwa. Materiałem, na którym pracował konstruktor była żywica. Soczewka została później solidnie wypolerowana. Proces tworzenia obiektywu został dokładnie opisany na blogu Dudley'a.

Migawka aparatu powstała na podstawie projektu Agfa Ansco Shur-Shot. Tamta migawka działała na zasadzie przesuwającego się dysku z dziurką i sprężynką, która popychała mechanizm. na swoje potrzeby, twórca dość silnie zmodyfikował system, który umożliwia mu naciąganie i wyzwalanie migawki dwoma osobnymi przyciskami.

Photos

Zdjęcia, które powstają przy użyciu SLO mają swój specyficzny charakter. Podejrzewam, że z żadnego modelu nie wyjdą one takie same. Jeśli chcecie spróbować swoich sił i macie dostęp do drukarki, możecie pobrać schematy części z Pinshape.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Wiemy już chyba wszystko o Canonie EOS M5. Oto nowe zdjęcia Tragicznie zmarł Krzysztof Miller, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów wojennych Specjalna oferta firmy Phottix, lampy Indra 360 lub Indra 500 z wyzwalaczem Odin w zestawie Fujifilm wprowadza na rynek czarno-białe wkłady do Instaxa Mini DJI Osmo Mobile zapewnia 3-osiową stabilizację podczas kręcenia smartfonem Firma Samyang przygotowała specjalną ofertę na jesienne dni 30 nowych darmowych presetów do Lightrooma od kolejnego ambasadora Fujifilm Ustawione zdjęcie doprowadziło do zwolnienia ukraińskiego fotografa wojennego Kamerka Insta360 Nano sprawi, że iPhone będzie nagrywać filmy 360 stopni Snappr - Uber dla fotografów? Zwycięzcy 2016 EyeEm Photography Award ogłoszeni 5 najważniejszych rzeczy podczas realizacji sesji zdjęciowej według Emila Bilińskiego EOS 5D Mark IV bez tajemnic - dzisiaj emisja webcastu na temat nowej lustrzanki Nikon D3400 - poznaliśmy cenę oraz datę dostępności w Polsce 50 galerii z 15 krajów wystawi się podczas festiwalu Photofairs Shanghai Prezent od ambasadora Fujifilm – darmowe presety do Lightrooma Canon EOS 5D Mark IV – pełna specyfikacja i zdjęcia produktowe wyciekły do Interntetu Chcesz nauczyć się ustawień świateł studyjnych? Set.a.light 3D Studio pomoże ci je opanować Nikon D3400 – amatorska lustrzanka z funkcją SnapBridge i wydajnością do 1200 zdjęć Canon patentuje nowy obiektyw: EF 28-560 mm f/2.8-5.6 Rusza Letni Festiwal Fotograficzny Photo Summer Day. Jakub Kaźmierczyk jednym z prowadzących warsztaty Samyang AF 14 mm f/2.8 FE – znamy cenę i dostępność w Polsce nowego obiektywu z AF VSCO udostepnia studio kompletnie za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji