Darmowy RawTherapee 5.6 już jest - szybszy i wygodniejszy niż wcześniej

Darmowy RawTherapee 5.6 już jest - szybszy i wygodniejszy niż wcześniej
Anna Rymsza

23.04.2019 09:32, aktual.: 26.07.2022 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

RawTherapee to potężny program do wywoływania cyfrowych zdjęć, rozwijany na zasadach open source. Wydana właśnie wersja 5.6 wprowadza przede wszystkim poprawki wydajności i ulepszenia interfejsu.

RawTherapee jest w stanie przetworzyć większość używanych obecnie formatów plików RAW, łącznie z PixelShift zapisanymi przez aparaty Pentaxa i Sony, [Dual Pixel RAW/url] [url=https://fotoblogia.pl/t/32,canon]Canona](https://fotoblogia.pl/t/10889,dual-pixel-raw) i z sensorów X-Trans, montowanych w aparatach Fujifilm. By sprawdzić, czy dany aparat jest obsługiwany, najlepiej ściągnąć program i spróbować otworzyć RAW-y. Jeśli się nie uda, można powiadomić autorów programu o brakującym elemencie. Podobnie jak inne otwarte programy dla fotografów, RawTherapee korzysta z bazy RPU.

Nowości w RawTherapee 5.6

Interfejs programu w wersji 5.6 zyskał nowe możliwości układania narzędzi. Przyciski i panele już teraz są ułożone bardzo intuicyjnie, ale zestaw najczęściej używanych można zebrać w panelu z ulubionymi. Autorzy RawTherapee oznaczyli go gwiazdką.

Pasek ulubionych narzędzi w RawTherapee 5.6
Pasek ulubionych narzędzi w RawTherapee 5.6© RawTherapee

W ustawieniach wyglądu programu można włączyć tryb Pseudo-HiDPI. Pozwala on przeskalować interfejs tak, by nie rozmywał się i był wyraźny na supergęstych ekranach. Skalowanie zależy od DPI monitora, jego ustawień i rozmiaru tekstu interfejsu. Skalowanie działa dobrze na Windowsie i Linuxie, bywają z nim problemy na Makach.

Skalowanie interfejsu Pseudo-HiDPI
Skalowanie interfejsu Pseudo-HiDPI© RawTherapee

W ustawieniach wydajności można dobrać liczbę fragmentów zdjęć, przetwarzanych w jednym wątku. Zwykle sprawdza się przetwarzanie dwóch, ale w razie wątpliwości można sprawdzić inne wartości. Nawet bez tego RawTherapee 5.6 jest szybszy niż RawTherapee 5.5, dzięki setkom drobnych poprawek i optymalizacji.

RawTherapee 5.6 wprowadził także ciekawy profil przetwarzania zdjęć – Unclipped. Pozwala on zachować dane w całym zakresie tonalnym, co może się przydać, jeśli zdjęcie będzie poddawane dalszej obróbce.

Skąd ściągnąć RawTherapee 5.6?

RawTherapee 5.6 można pobrać za darmo dla Windowsa i macOS-a. Wersję dla Linuxa znajdziecie w repozytorium swojej dystrybucji w ciągu najbliższych dni. Kod źródłowy został opublikowany na stronie programu.

Przygodę z RawTherapee warto zacząć od RawPedii, gdzie znajduje się przystępne wprowadzenie do programu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)