Darmowy RawTherapee 5.6 już jest - szybszy i wygodniejszy niż wcześniej

RawTherapee to potężny program do wywoływania cyfrowych zdjęć, rozwijany na zasadach open source. Wydana właśnie wersja 5.6 wprowadza przede wszystkim poprawki wydajności i ulepszenia interfejsu.

Darmowy RawTherapee 5.6 już jest - szybszy i wygodniejszy niż wcześniej
Anna Rymsza

23.04.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:51

RawTherapee jest w stanie przetworzyć większość używanych obecnie formatów plików RAW, łącznie z PixelShift zapisanymi przez aparaty Pentaxa i Sony, [Dual Pixel RAW/url] [url=https://fotoblogia.pl/t/32,canon]Canona](https://fotoblogia.pl/t/10889,dual-pixel-raw) i z sensorów X-Trans, montowanych w aparatach Fujifilm. By sprawdzić, czy dany aparat jest obsługiwany, najlepiej ściągnąć program i spróbować otworzyć RAW-y. Jeśli się nie uda, można powiadomić autorów programu o brakującym elemencie. Podobnie jak inne otwarte programy dla fotografów, RawTherapee korzysta z bazy RPU.

Nowości w RawTherapee 5.6

Interfejs programu w wersji 5.6 zyskał nowe możliwości układania narzędzi. Przyciski i panele już teraz są ułożone bardzo intuicyjnie, ale zestaw najczęściej używanych można zebrać w panelu z ulubionymi. Autorzy RawTherapee oznaczyli go gwiazdką.

Pasek ulubionych narzędzi w RawTherapee 5.6
Pasek ulubionych narzędzi w RawTherapee 5.6© RawTherapee

W ustawieniach wyglądu programu można włączyć tryb Pseudo-HiDPI. Pozwala on przeskalować interfejs tak, by nie rozmywał się i był wyraźny na supergęstych ekranach. Skalowanie zależy od DPI monitora, jego ustawień i rozmiaru tekstu interfejsu. Skalowanie działa dobrze na Windowsie i Linuxie, bywają z nim problemy na Makach.

Skalowanie interfejsu Pseudo-HiDPI
Skalowanie interfejsu Pseudo-HiDPI© RawTherapee

W ustawieniach wydajności można dobrać liczbę fragmentów zdjęć, przetwarzanych w jednym wątku. Zwykle sprawdza się przetwarzanie dwóch, ale w razie wątpliwości można sprawdzić inne wartości. Nawet bez tego RawTherapee 5.6 jest szybszy niż RawTherapee 5.5, dzięki setkom drobnych poprawek i optymalizacji.

RawTherapee 5.6 wprowadził także ciekawy profil przetwarzania zdjęć – Unclipped. Pozwala on zachować dane w całym zakresie tonalnym, co może się przydać, jeśli zdjęcie będzie poddawane dalszej obróbce.

Skąd ściągnąć RawTherapee 5.6?

RawTherapee 5.6 można pobrać za darmo dla Windowsa i macOS-a. Wersję dla Linuxa znajdziecie w repozytorium swojej dystrybucji w ciągu najbliższych dni. Kod źródłowy został opublikowany na stronie programu.

Przygodę z RawTherapee warto zacząć od RawPedii, gdzie znajduje się przystępne wprowadzenie do programu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
newsyblogiporadniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)