Scura – wydrukuj swój darmowy aparat otworkowy w 3D

Scura – wydrukuj swój darmowy aparat otworkowy w 3D
Marcin Watemborski

17.04.2020 08:18, aktual.: 26.07.2022 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia idzie do przodu, a my fotografowie wciąż kochamy eksperymenty. Jeśli nigdy nie robiliście aparatów otworkowych z puszek po napojach lub pudełka zapałek, możecie spróbować czegoś innego. Panoramiczny aparat Scura będziecie mogli wydrukować na drukarce 3D!

Nie wiem, czy pamiętacie Dorę Goodman. Ta dziewczyna zaczynała od ozdabiania aparatów fotograficznych drewnem. Z czasem wydała swój pierwszy projekt aparatu o nazwie Goodman One, a całkiem niedawno pojawił się kolejny – Scura. Jego nazwa pochodzi od ”camera obscura”. Ten w pełni funkcjonalny aparat otworkowy będziecie mogli sami wydrukować.

Scura to małoobrazkowy aparat tradycyjny, bazujący na konstrukcji otworkowej. Innymi słowy – jego obiektywem jest malutka dziurka i nic więcej. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu będziecie mogli uwiecznić panoramiczne obrazy. Konstrukcja została zaprojektowana tak, by film był zakrzywiony i w ten sposób miał większe pole obrazowania.

Pliki z projektem są udostępnione za darmo i na licencji open source, więc każdy może je dowolnie modyfikować wedle uznania. Wszystko, czego potrzebujecie to dostęp do drukarki 3D i trochę czasu. Jeśli nie macie takiego sprzętu, możecie kupić zestaw zrób-to-sam, czyli wydrukowane części do samodzielnego złożenia. Koszt takowego to 78 dolarów. Możliwe są liczne modyfikacja, jak dodatkowy wizjer, drewniane ozdoby, stopka do lampy błyskowej lub uchwyt na smartfona.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Dory Goodman.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)