Efekt analogowego filmu w cyfrowej ciemni, czyli darmowe filtry od VSCO

Efekt analogowego filmu w cyfrowej ciemni, czyli darmowe filtry od VSCO

Efekt analogowego filmu w cyfrowej ciemni, czyli darmowe filtry od VSCO
Jakub Kaźmierczyk
22.04.2015 07:35, aktualizacja: 26.07.2022 19:38

Filtry VSCO to jedne z najlepiej dobranych presetów, jakie możemy znaleźć w internecie. Część z nich możemy pobrać zupełnie za darmo!

Odkąd robię zdjęcia, widzę że fotografowie lubią utrudniać sobie życie. Robiąc zdjęcia na kliszach, wszyscy dążyli do jak najlepszej jakości, najmniejszego ziarna i wiernego oddania kolorów. Wciąż pamiętam jak użytkownicy forów dyskutowali nad wyższością slajdu od negatywu i doborze odpowiednich błon światłoczułych.

Kodak Gold
Kodak Gold

Dziś mamy rewelacyjne matryce, które wiernie oddają kolory, jakość jest wyśmienita, ale ludzie zaczęli tęsknić za ziarnem, charakterystyczną kolorystyką - po prostu za analogową, niedoskonałą jakością. W internecie możemy znaleźć całe mnóstwo presetów, które mają naśladować wygląd analogowych filmów, ale moje doświadczenie pokazało, że ciężko jest znaleźć coś, czego rzeczywiście chciałbym użyć.

Kodak TRI-X
Kodak TRI-X

Filtry VSCO są jednymi z niewielu presetów, które rzeczywiście warto mieć, ale cena 119$ wielu osobom wydawała się zbyt wygórowana - w końcu niewiele droższy jest sam Lightroom. Wczoraj jednak VSCO udostępniło zestaw "Film 00", w którym filtry oparte o film Kodak Gold i TRI-X. Wybór nie jest zbyt duży, ale i tak pozwoli nadać charakteru naszym zdjęciom. Poza tym to dobry materiał wyjściowy do dalszego dopracowywania analogowego wyglądu naszych prac. Starter pack możecie pobrać ze strony producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)